FOTO ȘI VIDEO Mihaela Cambei, tur de onoare în Onești. Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice a fost aplaudată la scenă deschisă

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 20 August 2024, 12:42
Data actualizarii: Marti 20 August 2024, 12:51

Sportiva din Onești a cucerit la Paris medalia de argint la haletere, categoria 49 kilograme.

Eleva lui Valeriu Calancea a fost primită în Onești de sute de localnici și sportivi de la CS Onești. Cambei, care a câştigat medalia de argint la haltere, la Jocurile Olimpice de la Paris, și-a făcut apariția într-o mașină retro, decapotabilă. Drumul i-a fost deschis de Poliția Locală.

„Emoţiile încă nu s-au terminat pentru că se ţin lanţ din cauza surprizelor. Cred că abia după 1 septembrie o să mă simt şi eu eliberată. În vacanță, în primul rând o să stau cu familia după care o să merg la pescuit cu familia şi cam asta e relaxarea mea”, a declarat Mihaela Cambei.

La Paris, Cambei a totalizat 205 kg, fiind devansată la ultima încercare din concurs de campioana olimpică en titre, chinezoaica Zhihui Hou, cu 206 kg.

Cambei a făcut un concurs perfect, ridicând pe rând la smuls haltera la 89, 91 şi 93 kg, iar apoi la aruncat, la 106, 110 şi 112 kg. Ea s-a accidentat uşor la mâna stângă la a doua tentativă la aruncat. Românca a condus concursul până la ultima încercare a chinezoaicei.

Hou, care deţine mai multe recorduri mondiale, a făcut record olimpic la smuls, cu 117 kg. Medalia de bronz a revenit thailandezei Surodchana Khambao, cu 200 kg. Ultima medalie olimpică a României la haltere a fost adusă de Nicu Vlad în 1996, bronz la Atlanta.