Nadia Comăneci face dreptate după decizia TAS! Îi oferă Sabrinei medalia sa, cu o condiție

Nadia Comaneci Jocurile Olimpice Sabrina Voinea JO 2024 Nadia Comăneci / Sursă: Getty Images
Data publicarii: Duminica 11 August 2024, 16:23
Data actualizarii: Duminica 11 August 2024, 17:33
Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) a decis, în urma contestației României, ca medalia de bronz din finala de la sol să-i revină Anei Bărbosu.

Judecătorii TAS au stabili că antrenoarea delegată a SUA a întârziat cu patru secunde depunerea contestației, motiv pentru care aceasta nu ar fi trebuit să mai fie luată în calcul. În consecință i-au lăsat americancei nota 13,666, iar Ana Bărbosu, care primise nota 13,700 a urcat iar pe podium.

Deși pentru țara noastră soluția e una bună, că ne mai aduce o medalie, pentru gimnasta care a fost cu adevărat neîndreptățită de arbitre, Sabrina Voinea, nu este. Pentru că ea e cea care ar fi trebuit să urce pe podium, deoarece dacă nu primea gratuit depunctarea de 0,1 pentru o ieșire imaginară de pe covor, atunci ar fi primit nota 13,800 și s-ar fi clasat pe locul trei.

• Nadia Comăneci / Sursă: Getty Images

În acest context, Nadia Comăneci a luat decizia de a o "premia" pe Sabrina Voinea, oferindu-i medalia sa de bronz de la Montreal, cu o condiție: în momentul în care gimnasta de 17 ani o va câștiga pe a sa, să i-o returneze.

"Da, se ştie declaraţia pe care am făcut-o. Îi ofer această medalie Sabrinei pentru că o merită din plin ca o recompensă morală, dar cu promisiunea ca atunci când îşi va câştiga propria ei medalie, să mi-o returneze pe a mea", a spus Nadia Comăneci, potrivit Orangesport.

Cum s-au desfășurat evenimentele

Pe 5 august, în finala de la sol, Ana Bărbosu a fost pentru scurt timp medaliată cu bronz, însă americanca Jordan Chiles a depus contestaţie şi i s-a mărit nota, de la 13,666 la 13,766 astfel că a terminat pe poziţia a treia. Sabrina Maneca-Voinea a făcut şi ea contestaţie pentru nota primită (13,700), dar aceasta a fost respinsă.

FRG și COSR au acuzat faptul că acea contestație depusă de americancă a fost făcută după expirarea termenului regulamentar, iar TAS i-a dat câștig de cauza Anei Maria Bărbosu, în timp ce memoriul depus de Sabrina Voinea a fost respins.

În urma deciziei TAS, Ana Maria Bărbosu încheie pe 3, cu 13,700, Sabrina Maneca-Voinea ocupă locul 4, cu 13,700, iar americanca Jordan Chiles va ocupa locul 5, cu 13,666.