Nadia Comăneci îi poate aduce medalia Sabrinei Voinea, iar știrea face înconjurul lumii

Nadia Comaneci Sabrina Voinea JO 2024 Nadia Comăneci / Sursă: Getty Images
Data publicarii: Miercuri 07 August 2024, 20:15
Data actualizarii: Miercuri 07 August 2024, 20:32

Gimansta de aur a României - Nadia Comăneci se implică în scandalul din gimnastică, de la Jocurile Olimpice.

România a încheiat competiţiile de gimnastică de la Jocurile Olimpice de la Paris (2024) fără medalie. În finala de la sol, Sabrina Voinea s-a clasat pe locul 5, iar Ana Maria Bărbosu pe poziţia a 4-a, cu aceeaşi notă - 13.700. Pentru nici un minut, Bărbosu a fost medaliată cu bronz, dar o contestaţie la nota lui Jordan Chiles (SUA) i-a adus acesteia locul 3.

Sabrina Voinea a fost notată iniţial cu 13.700 pentru exerciţiul de la sol, dar antrenorii au depus contestaţie, însă nu s-a modificat nota, încheind pe locul 5. La rândul său, Ana Maria Bărbosu a încheiat pe 4, cu 13.700. Pentru un minut a avut medalie de bronz, dar americanii au făcut contestaţie la nota lui Jordan Chiles, care a trecut pe 3, cu 13.766.

Demersul Nadiei Comăneci, analizat în presa din Brazilia

Nadia Comăneci se implică pentru ca românca să ia până la urmă medalia, pentru că e de părerere că a fost dezavantajată, iar știrea a ajuns și în presa din Brazilia, care a vrut să le ofere cititorilor toate detaliile pentru care gimnasta de aur a României se implică într-un astfel de demers.

”De ce vrea Nadia Comăneci să schimbe un podium istoric. Cea mai distribuită și lăudată fotografie de la Jocurile Olimpice, în care Rebeca Andrade apare pe podium flancată de Simone Biles și Jordan Chiles, poate fi istorie. România vrea ca Sabrina Voinea să ia medalia de bronz și s-a implicat chiar și fosta gimnastă Nadia Comăneci.

Felul în care medalia i-a fost luată lui Bărbosu i-a înfuriat pe români. ’Nu pot să cred că ne jucăm așa cu sănătatea mentală și emoțiile unor sportivi. Trebuie să îi protejăm’, a postat Comăneci. Dar ce ar putea schimba podiumul este o altă discuție. Analiza exercițiului Sabrinei Voinea arată că ea nu a pășit în afara suprafeței, așa cum au văzut arbitrii.

Pasul care nu a existat ar fi motivul pentru care ea ar fi primit o penalizare de o zecime, care, dacă ar fi retrasă, ar urca-o pe locul trei, cu 13.800. România a depus chiar o contestație, însă a fost respinsă fără nicio explicație. Videoclipul o arată clar pe tânăra din România cum își trece glezna peste zona interzisă, însă fără a o atinge”, au notat jurnaliștii brazilieni de la UOL.

Sabrina Voinea vrea medalia câștigată pe drept la Jocurile Olimpice de la Paris 2024

După nedreptatea comisă în cazul Sabrinei Voinea, mama sportivei a anunțat că va lupta până la final pentru dreptate. Au fost depuse deja contestații la FIG (n.r. Federația Internațională de Gimnastică) și la TAS (n.r. Tribunalul de Arbitraj Sportiv) și s-a implicat chiar și Nadia Comăneci.

Camelia Voinea a anunțat că răspunsul din partea TAS ar putea veni în cursul zilei de joi, însă judecătorii de la Lausanne au cerut documente suplimentare pentru a oferi un verdict în cazul Sabrinei cât mai repede.