O nouă medalie de aur a fost câștigată la Jocurile Olimpice!

jocurile olimpice de la paris 2024 Fiji Franta jo 2024 Ruben de la Red JO 2024
Data publicarii: Sambata 27 Iulie 2024, 22:11
Data actualizarii: Sambata 27 Iulie 2024, 22:14

Antoine Dupont și colegii săi au învins campioana en-titre Fiji cu 28-7 la "Stade de France" și au adus prima medalie de aur a Jocurilor Olimpice de la Paris pentru gazde.

Franța, inspirată de superstarul mondial Antoine Dupont, a învins cu scorul de 28-7 în fața dublu campionilor olimpici, Fiji. Astfel, echipa de Rugby a cocoșului galic a oferit gazdelor primul lor aur olimpic de la această ediție a JO.

Dupont a făcut diferența

Considerat de mulți cel mai bun jucător din rugby-ul clasic, Dupont a intrat pe teren în a doua repriză și a prestat o performanță de zile mari, marcând de două ori și creând un alt eseu, ceea ce a dus la prima înfrângere olimpică a țării Fiji.

Fiji a început în forță și a reușit să treacă prin apărarea franceză și să-l lanseze pe Joseva Talacolo pentru un eseu sub stâlpi în primele minute ale meciului. Însă, spre deliciul publicului francez de pe "Stade de France", Les Bleus au egalat rapid, Andy Timo livrând o pasă perfectă lui Jefferson-Lee Joseph, care a marcat.

Antrenorul francez Jerome Daret a decis să-l țină pe vedeta sa, Dupont, pe bancă pentru majoritatea turneului, dar l-a introdus pe teren la pauză, cu scorul egal.

Dupont a rupt apărarea pe flanc de la restart, a depășit legenda fijiană Jerry Tuwai și a parcurs jumătate de teren pentru a pasa decisiv lui Aaron Grandidier Nkanang, care a marcat. Dupont a fost, de asemenea, cel care a câștigat meciul pentru Franța, cu o lovitură rapidă de penalitate, prinzând apărarea Fiji nepregătită și marcând un eseu sub stâlpi.

Competiția feminină începe duminică, cu Australia și Noua Zeelandă văzute ca favorite clare.