FOTO Octavian Morariu, reacție plină de entuziasm după ce i-a înmânat medalia de bronz Anei Bărbosu

Octavian Morariu ana barbosu gimnastica Jocurile Olimpice medalia de bronz JO 2024 Octavian Morariu și Ana Bărbosu / FOTO: COSR
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 16 August 2024, 17:27
Data actualizarii: Vineri 16 August 2024, 17:45

România, nouă medalii la Jocurile Olimpice de la Paris.

Ana Bărbosu a primit medalia de bronz câştigată în finala de la sol de la Jocurile Olimpice de la Paris, în urma deciziei Tribunalului de Arbitraj Sportiv în cadrul unei ceremonii organizate vineri pe esplanada Casei Olimpice din Bucureşti.

Reacția lui Octavian Morariu

Membru CIO, fostul rugbist Octavian Morariu i-a înmânat vineri după-amiaza medalia de bronz gimnastei Ana Bărbosu. Morariu e fost președinte al Comitetului Olimpic și Sportiv Român.

• Octavian Morariu și Ana Bărbosu / FOTO: COSR

“Astăzi s-a făcut dreptate în acordarea medaliilor. A fost o luptă contracronometru.

Prin mandatul care mi-a fost conferit am putut să acord astăzi această medalie Anei. Mă bucur din suflet pentru gimnastica românească pentru că sunt 12 ani de la ultima medalie olimpică. E un semnal pe care gimnastica românească îl dă lumii. Gimnastica românească revine la locul care i se cuvine

Bravo, Ana Maria! Ne-ai făcut o mare bucurie“, a spus Octavian Morariu, la festivitatea care a avut loc vineri după-amiază la sediul COSR.

Secundele dramatice de la Paris

Pe 5 august, în finala de la sol, Ana Bărbosu a fost pentru câteva zeci de secunde medaliată cu bronz, însă americanca Jordan Chiles a depus contestaţie şi i s-a mărit nota, de la 13,666 la 13,766 astfel că a terminat pe poziţia a treia. Sabrina Maneca-Voinea a făcut şi ea contestaţie pentru nota primită (13,700), dar aceasta a fost respinsă.

Medalia de aur a fost cucerită de brazilianca Rebeca Andrade, notată cu 14,166, în timp ce argintul a revenit americancei Simone Biles (14,133). În urma deciziei TAS, Ana Maria Bărbosu încheie pe 3, cu 13,700, Sabrina Maneca-Voinea ocupă locul 4, cu 13,700, iar americanca Jordan Chiles va ocupa locul 5, cu 13,666.

"E un moment emoţionant pentru mine. Îi auzeam pe campionii noştri de la Paris spunând că medalia este foarte grea, dar nu am realizat asta până acum. Le mulţumesc tuturor celor care au adăugat câte un pic de bronz la această medalie, pentru că rezultatul acesta a venit după mulţi ani de muncă în sala de gimnastică.

Le mulţumesc antrenorilor fără de care nu aş fi reuşit. Mă bucur că sunt în posesia acestei medalii şi sper să continui să reprezint România la cel mai înalt nivel şi să îi aduc cât mai multe medalii", a spus Ana Bărbosu.