OFICIAL Ovidiu Haţegan, delegat la finala olimpică Spania - Franța

Ovidiu Hategan Franta Jocurile Olimpice de la Paris din 2024 Spania JO 2024 Ovidiu Hațegan | Flaviu BUBOI/SPORT PICTURES
Data publicarii: Joi 08 August 2024, 19:36
Data actualizarii: Joi 08 August 2024, 19:35

Gazda turneului, Franța, se va duela cu "Furia Roja" pentru aurul olimpic.

Cele două formații își vor da întâlnire vineri, 9 iulie, pe stadionul "Parc des Princes" din Paris. Partida va începe nu mai devreme de ora 19:00.

Ovidiu Haţegan, delegat la finala masculină a turneului olimpic de fotbal de la Paris

Arbitrul român Ovidiu Haţegan se va afla în camera VAR la finala turneului masculin de la Jocurile Olimpice de la Paris: Franţa – Spania, anunță news.ro. Alături de "centralul" român în camera VAR se vor afla și Tatiana Guzman din Nicaragua și David Coote din Anglia.

• Ovidiu Hațegan

La centru se va afla brazilianul Ramon Abatti, ajutat de conaționalii săi: Rafael Alves și Guilherme Camilo. Cel de-al patrulea oficial va fi Dahane Beida din Muntenegru, iar arbitru asistent de rezervă va fi Jerson Emiliano Dos Santos din Angola

Ambele echipe au trăit cu emoții semifinalele

Cu Alexandre Lacazette și Michael Olise pe teren din primul minut, "cocoșul galic" a fost condus până în minutul 83 de către selecționata Egiptului. Mahmoud Saber deschisese scorul pentru "faraoni" în minutul 62, iar Jean-Philippe Mateta a adus egalarea în minutul 83. Meciul s-a decis în prelungiri, când același Mateta reușea dubla, iar Michael Olise a înghețat tabela în minutul 108.

Spaniolii au trăit și ei semifinala cu frică. Rahimi deschidea scorul pentru Maroc în minutul 37, după ce a înscris dintr-un penalty. "Leii" n-au reușit să țină în șah "Furia Roja" prea mult, întrucât Fermin Lopez avea să aducă egalarea în minutul 66 iar Juanlu Sanchez golul calificării în finală în ultimele minute ale partidei.