Patru cuvinte postate de David Popovici pe social media după ce a câștigat încă o medalie la Olimpiadă

david popovici jo 2024 Jocurile Olimpice JO 2024 David Popovici / Foto: Imago Images
Data publicarii: Joi 01 August 2024, 11:09
Data actualizarii: Joi 01 August 2024, 11:13

Medaliat cu aur în proba de 200 m liber, David Popovici a urcat pe podium și în proba de 100 m liber, câștigând medalia de bronz.

Chinezul Zhanle Pan și-a adjudecat aurul olimpic, încheind cursa cu timpul de 46,40, bătându-și astfel propriul record (46,80).

După finala probei de 100 m liber, David Popovici a postat un mesaj scurt prin care le-a mulțumit românilor pentru susținere.

"V-am simțit! Vă mulțumesc", a fost mesajul scurt al lui David Popovici pentru români.

David Popovici, două medalii la Jocurile Olimpice

În final probei de 100 m liber, David Popovici a fost la o sutime de Chalmers, dar şi la o sutime de secundă de maghiarul Nandor Nemeth, clasat al patrulea.

Înotătorul român de 19 ani, care luni a cucerit aurul la 200 m liber, intrase în finală cu al cincilea timp din semifinale (47,66). Înotătorul român a fost al şaptelea în finala la 100 m liber în 2021, la JO de la Tokyo, când avea doar 16 ani.

David Popovici a fost recordman mondial la 100 m liber (46,86), dar chinezul Zhanle Pan a fost cel care l-a deposedat de acest record (46,80), iar sâmbătă, la ştafetă, stabilise şi un nou record olimpic (46,92).