FOTO ȘI VIDEO Podium nemaivăzut de 100 de ani la Jocurile Olimpice! Ce s-a întâmplat în proba de BMX racing

BMX racing Joris Daudet Romain Mahieu Saya Sakakibara Sylvain Andre JO 2024
Data publicarii: Sambata 03 August 2024, 08:57
Data actualizarii: Sambata 03 August 2024, 09:04

Franța este țara care domină această disciplină sportivă.

Cicliştii Joris Daudet şi Saya Sakakibara au câştigat titlurile olimpice în proba de BMX racing, vineri, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Podiumul la masculin a fost integral francez la Saint-Quentin-en-Yvelines, Daudet fiind urmat de Sylvain Andre şi Romain Mahieu.

”Triplă franceză în cursa BMX, lucru nemaivăzut de 100 de ani la Jocurile Olimpice”, a titrat L'Equipe.

Francezii domină disciplina BMX racing în ultimii zeci de ani, cu 50 de medalii de aur la Mondiale începând din 1982, iar Daudet şi Mahieu ocupă primele locuri în ierarhia mondial.

Totuşi, la Jocurile Olimpice, cicliştii din Hexagon au obţinut doar două medalii, ambele la feminin, de la debutul olimpic al disciplinei, la JO 2008.

Președintele francez Emmanuel Macron, prezent la momentul istoric

Olandezul Niek Kimmann nu şi-a putut apăra titlul câştigat la Tokyo în 2021, deoarece este bolnav, iar britanicul Kye Whyte, vicecampion în urmă cu trei ani, a fost afectat de o accidentare la spate.

Medaliatul cu bronz de la Tokyo, columbianul Carlos Ramirez, nu a reuşit să se califice în semifinale.

La cursă a asistat şi preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, informează Agerpres.

La feminin victoria a revenit australiencei Saya Sakakibara, la doar câteva minute după bronzul obţinut de iubitul său, Romain Mahieu.

A fost primul titlu olimpic al sportivei de 24 de ani, care domină Cupa Mondială de două sezoane.

Olandeza Manon Veenstra a obţinut argintul, iar bronzul a revenit elveţiencei Zoe Claessens.