Prima reacție a Lăcrămioarei Perijoc după eliminarea de la Jocurile Olimpice: "Sunt dezamăgită!"

Lacramioara Perijoc Box jo 2024 Jocurile Olimpice de la Paris din 2024 JO 2024
Data publicarii: Marti 30 Iulie 2024, 21:06
Data actualizarii: Marti 30 Iulie 2024, 21:08

Lăcrămioara Perijoc, unica reprezentantă a României la box în categoria 54 kg feminin, a fost eliminată în optimile de finală ale Jocurilor Olimpice de la Paris 2024.

Sportiva româncă a pierdut în fața mongolezei Enkhjargal Munguntsetseg, scorul final fiind de 4-1 în favoarea mongolezei.

Deși a avut un start promițător, Lăcrămioara Perijoc nu a reușit să impresioneze suficient arbitrii pentru a obține victoria. În timpul meciului, Perijoc a fost pusă la pământ de Munguntsetseg, un moment crucial care a influențat decisiv scorul final. Mongoleza a dominat partida și a câștigat aprecierea celor cinci arbitri-judecători.

Enkhjargal Munguntsetseg își va continua parcursul la Jocurile Olimpice, unde urmează să o întâlnească în sferturile de finală pe Hatice Akbaş din Turcia.

Lăcrămioara Perijoc: "N-a fost să fie!"

Imediat după meci, Lăcrămioara Perijoc și-a exprimat dezamăgirea, dar și mândria de a-și fi reprezentat țara la cel mai înalt nivel.

"Eu am crezut cu tărie că ultima repriză a fost a mea. Dar arbitrii au văzut altceva și n-am cum să-i contrazic. Probabil a contat și faptul că adversara m-a tras și am căzut. Sunt mândră că mi-am putut reprezenta țara la Jocurile Olimpice. Aș fi vrut să ajung mai sus, dar, din păcate, n-a fost să fie. Sunt dezamăgită puțin, dar împăcată că mi-am făcut datoria", a declarat sportiva româncă.

Un palmares impresionant

Lăcrămioara Perijoc are un CV impresionant în lumea boxului. În 2019, ea a obținut titlul european la Madrid, iar la Jocurile Europene de la Minsk din același an, a cucerit medalia de aur la categoria 57 kg. De asemenea, Perijoc a câștigat medalia de argint la Jocurile Europene de la Cracovia Malopolska în 2023 și la Campionatele Mondiale din 2022 de la Istanbul.

România nu a mai obținut o medalie olimpică la box din 2004, când Ionuț Gheorghe a câștigat bronzul la categoria 64 kg la Jocurile Olimpice de la Atena.