LIVE BLOG Programul românilor la Jocurile Olimpice, sâmbătă 10 august | Cătălina Axente, eliminată de Alexis Blades

Catalina Axente Jocurile Olimpice Kriszta Incze program romani JO 2024
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 10 August 2024, 13:08
Data actualizarii: Sambata 10 August 2024, 13:28

Jocurile Olimpice de la Paris se apropie de final. Azi e penultima zi de concurs la Paris.

UPDATE 13:08 Kennedy Alexis Blades nu i-a dat nicio șansă româncei Cătălina Axente. Din păcate, sportiva din România a rămas nemișcată la sol, după ce a fost aruncată pe spate de americancă, având nevoie de îngrijiri medicale. Cătălina a fost scoasă pe targă de pe saltea.

UPDATE 12:30 Kriszta Tunde Incze a fost învinsă de canadianca Ana Paula Godinez Gonzalez (0-2), sâmbătă, în recalificările categoriei 62 kg, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Delegația României rămâne cu totalul de opt medalii la Paris 2024 - trei de aur, patru de argint și una de bronz, după concursul dramatic de vineri seară, când Loredana Toma a făcut un concurs bun la haltere și a terminat finala cu palmele pline de sânge.

Cătălin Chirilă, favorit la podium, a ratat vineri calificarea în finală. Dar șanse firave la medalii mai sunt pentru delegația condusă de Mihai Covaliu.

Sportivii români vor evolua la Jocurile Olimpice de la Paris, pe 10 august, la un singur sport, lupte, iar duminică atletismul propune două reprezentante.

Programul românilor | SÂMBĂTĂ 10 AUGUST

Lupte

12:00 categoria 62 kg feminin, libere - recalificări: Kriszta Tunde Incze

12:30 categoria 76 kg feminin, libere - optimi: Cătălina Axente (eliminată)

21:50 categoria 62 kg feminin, libere - meci pentru bronz: Kriszta Tunde Incze (dacă se califică)

Kriszta Incze a prins recalificările la lupte

"Românca va lupta în recalificări unde o va întâlni pe Ana Paula GODINEZ GONZALEZ din Canada. Meciul nu va fi ușor. Canadianca este campioană mondială la U23, în limitele categoriei 62kg în 2021 și medaliată cu bronz în 2022.

Meciul din recalificări al româncei este programat mâine când va intra în luptă și colega sa Cătălina Axente, în limitele categoriei 76 kg, care în primul tur o va avea ca adversară pe americanca Kennedy Alexis Blades", a scris COSR.