LIVE BLOG Programul sportivilor români pe 5 august la JO! Echipa de polo a României a cedat în fața Muntenegrului

Jocurile Olimpice 2024 Program Romania Sabrina Voinea Team Romania Tenis De Masa JO 2024
Data publicarii: Luni 05 August 2024, 23:43
Data actualizarii: Luni 05 August 2024, 23:49

Team Romania a câștigat până acum 3 medalii de aur, 3 de argint și una de bronz.

România a cedat în fața Muntenegrului, în Grupa A la JO 2024

UPDATE 23:45: Final de meci! "Șeptarul tricolor" a cedat în fața "Rechinului muntenegrean". Adversarii au început autoritar sfertul patru și au marcat pe bandă rulantă. România a pierdut la diferență de cinci goluri, scorul final fiind 7-10. Tudor-Andrei Fulea a marcat două goluri.

UPDATE 23:27 Final de sfert #3! Muntenegrenii sunt în avantaj, după ce au marcat iar primii prin Duro Radovic. Scorul este 5-7. Pentru România a marcat Silvian Colodrovschi. Ne pregătim de ultimul sfert!

• Bernadette Szocs / Foto - Getty Images

UPDATE 23:11 Al doilea sfert s-a terminat! Scorul este 4-5. Selecționata Muntenegrului a început în forță și a marcat încă din primul minut prin Marko Mrsic. Pentru "tricolori" a marcat Francesco Iudean. Urmează pauza mare!

UPDATE 20:55 S-a terminat primul sfert! Este egalitate la Paris. "Șaptele tricolor" a marcat primul în această întâlnire. Scorul este 3-3. Pentru România au marcat Vlad Georgescu, Matei Lutescu și Andrei Țepeluș.

UPDATE 22:41 A început duelul!

UPDATE 22:38 Meciul este pe cale să înceapă.

Alin Alexuc și Răzvan Arnăut, OUT de la JO 2024!

UPDATE 18:30 Răzvan Arnăut a fost învins de kârgâzul Jolaman Şarşenbekov. Sportivul român a pierdut fără drept de apel, scor 9-0.

UPDATE 17:35 Final de meci! "Leul" Răzvan Arnăut l-a "dovedit" pe turcul Enes Bașar, scor 4-2 și va merge mai departe în competiție.

UPDATE 17:25 Start de luptă senzațional pentru Arnăut! Scorul este 3-0 în favoarea românului.

UPDATE 16:45 Alin Alexuc a cedat în fața kazacului Alimkhan Syzdykov, scor 1-3 și va părăsi competiția.

UPDATE 16:42 Meciul lui Răzvan Arnăut este pe cale să înceapă. Alin Alexuc este dominat de kazacul Syzdykov, scor 1-3.

UPDATE 16:33 Meciul dintre Alin Alexuc și kazacul Alimkhan Syzdykov urmează să înceapă.

UPDATE 16:30 Răzvan Arnăut se va duela de la ora 16:42 cu turcul Enes Bașar.

UPDATE 16:05 Răzvan Arnăut și Alin Alexuc urmează să lupte în calificări la categoria 60kg, respectiv 130kg.

ATLETISM | Alin Alexandru Firfirică, în finală la aruncarea discului. Andrea Miklos, în penultimul act la 400 m

UPDATE 13:46 Andrea Miklos s-a calificat în semifinalele probei de 400 m. Atleta din România a reușit un personal best în serii, oprind cronometrul la 50.54. În urma acestui rezultat, sportiva de 25 de ani a avut al 15-lea timp, cu care a acces în semifinale. Cea mai bună performanță a seriilor i-a aparținut lui Marileidy Paulino (Republica Dominicană), cu 49.42.

UPDATE 13:20 | Sportivul român a reușit o aruncare de 63.66 m din a treia încercare, care i-a adus a 11-a performanță din concurs, cu care a acces în finala olimpică. Cea mai bună aruncare din cele două grupe de calificare i-a aparținut lui Mykolas Alenka (Lituania), cu 67.47 m.

TENIS DE MASĂ | ROMÂNIA - India 2-3 (optimi, echipe feminin)

Echipa feminină de tenis de masă a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului olimpic, după 2-3 în optimi cu India.

Meci 5: Adina Diaconu - Manika Bartra 0-3 (5-11, 9-11, 9-11)

Meci 4: Bernadette Szocs - Archana Kamath 3-1 (11-5, 8-11, 11-7, 11-9)

Meci 3: Eliza Samara - Sreeja Akula 3-2

Meci 2: Bernadette Szocs - Manika Bartra 0-3

Meci 1: Adina Diaconu / Eliza Samara - Akula / Kamath 0-3

Până acum, România are şapte medalii, trei de aur, trei de argint şi una de bronz. Aur au câştigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Florin Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu), argintul a fost obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin - categorie uşoară, iar bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber.

Programul românilor la JO în ziua de luni, 5 august

Sportivii români vor evolua la Jocurile Olimpice de la Paris, pe 5 august, la şase sporturi: atletism, gimnastică artistică, lupte, polo, tenis de masă şi yachting.

Atletism

12:35 aruncarea discului - masculin - calificări Grupa B: Alin Alexandru Firfirică

16:00 cat. 130 kg, greco-romane masculin - calificări: Alin Alexuc-Ciurariu

22:00 cat. 60 kg, greco-romane masculin - semifinale: Răzvan Arnăut (dacă se califică)

22:00 cat. 130 kg, greco-romane masculin - calificări: Alin Alexuc-Ciurariu (dacă se califică)