Reacția americanilor după ce Mihaela Cambei a cucerit argintul la haltere: ”Era pregătită!”

Mihaela Cambei Jocurile Olimpice Paris 2024 JO 2024
Data publicarii: Miercuri 07 August 2024, 23:37
Data actualizarii: Miercuri 07 August 2024, 23:37

Mihaela Cambei (21 de ani) a cucerit medalia de argint pentru România în finala la haltere la categoria de 49 kilograme.

Mihaela Cambei a avut o prestație exemplară în finala la haltere de la categoria de 49 de kilograme. Sportiva noastră nu a ratat nicio ridicare și a avut un total de 205 kilograme.

Presa din America, după ce Mihaela Cambei a cucerit argintul la haltere: ”A avut cea mai bună zi din carieră!”

Finala s-a decis la ultima ridicare a sportivei din China, Zhihui Hou. Hou nu a reușit cea de-a doua încercare, la 117 kilograme, însă a reușit la a treia încercare și a depășit-o cu un singur kilogram pe Mihaela Cambei. Podiumul a fost completat de thailandeza Khambao Surodchana (200 kilograme).

Americanii au reacționat la scurt timp după finala la haltere și au remarcat dramatismul în care s-a desfășurat concursul. De altfel, americanii au avut doar cuvinte de laudă la adresa Mihaelei Cambei, chiar dacă sportiva noastră a câștigat doar medalia de argint.

Aurul era doar lui Hou, dar Cambei pare să fi avut una dintre cele mai bune zile ale carierei și era pregătită să o detroneze pe halterofila din China. Românca de 22 de ani nu a ratat nici măcar o ridicare, a obținut un total de 205 kilograme și a ajuns în fața lui Hou, care mai avea două încercări pentru a obține aurul.

Hou a ratat a doua ridicare la stilul aruncat la 117 kilograme, iar Cambei putea doar să aștepte pentru a vedea dacă a treia sa aruncare va fi suficientă pentru a pierde medalia de aur. Așa s-a întâmplat, cu un kilogram. Hou a câștigat două medalii de aur consecutive și a stabilit un nou record la stilul aruncat, cu 117 kilograme, într-o sesiune plină de emoții”, au scris cei de la NBC.