Reacția canotoarelor românce după ce au intrat în cursa pentru aurul olimpic

Jocurile Olimpice Paris 2024 JO 2024
Data publicarii: Luni 29 Iulie 2024, 16:30
Data actualizarii: Luni 29 Iulie 2024, 16:29

Jocurile Olimpice au debutat sâmbătă. A doua zi de concurs a fost duminică, iar a treia zi de concurs de la Paris 2024 a fost luni.

• ”Noi facem barca să zboare”, au spus canotoarele din barca de 8+1 a României, după ce au dominat cursa de calificare şi au ajuns în finală la Jocurile Olimpice

Simona Radiş, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Adriana Adam, Maria Lehaci, Ancuţa Bodnar, Roxana Anghel, Magda Rusu şi Victoria Petreanu, au controlat cursa şi au impus ritmul, având posibilitatea ca pe final să păstreze viteza şi să intre în ultimii 500 m cu un consum de energie care să le avantajeze.

”Credem, suntem pregătite şi luptăm pentru ceea ce ne-am propus. Respectăm protocolul antrenorilor şi strategia de cursă impusă de Antonio Colamonici!”, ”Când suntem în barca de 8+1 avem sentimentul că putem face tot ceea ce ne dorim”, ”Noi suntem motorul bărcii, noi şi dorinţa pe care o avem să câştigăm!”, au spus sportivele la zona mixtă, conform COSR.

Echipajul feminin al României de opt rame cu cârmaci, format din Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu, s-a calificat în finală la Jocurile Olimpice.

România, campioană mondială şi europeană en-titre în această probă, a încheiat parcursul în şase minute, 12 secunde şi 31 de sutimi. Româncele au dominat cursa de la un capăt la altul, fiind urmată de SUA şi Italia, care intră în recalificări.