FOTO Reacția clubului Steaua după ce Delvine Meringor s-a clasat pe locul 7 la Maratonul de la Paris

Delvine Meringor Jocurile Olimpice maraton paris Steaua JO 2024
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 11 August 2024, 11:44
Data actualizarii: Duminica 11 August 2024, 12:01

Azi se încheie Jocurile Olimpice de la Paris. România are un total de nouă medalii cucerite la ediția din această vară.

Atleta naturalizată pentru România Delvine Relin Meringor s-a clasat, duminică, pe locul 7 în proba de maraton, la Jocurile Olimpice de la Paris. A doua reprezentantă tricoloră, Joan Chelimo Melly, a abandonat cursa de 42,195 kilometri după 37 de minute.

România încheie participarea în probele atletice fără medalie.

Reacția clubului Steaua. "Cifră magică"

Meringor e componentă a clubului Steaua.

„Cifra magică” și la maraton. Sportiva Stelei, antrenată de profesorul Valentin Anghel, reușește să încheie una dintre cele mai grele probe din atletism, dacă nu poate cea mai grea, pe locul 7, în 2h24:56, cea mai bună performanță a sezonului pentru ea. Delvine a avut o evoluție foarte bună. La 32 de ani încheie o finală olimpică la maraton în top 10. De menționat faptul că la startul probei s-au aflat nu mai puțin de 91 de alergătoare. Concurența a fost acerbă, iar fata noastră s-a descurcat minunat", au scris cei de la clubul Steaua.

Delvine Relin Meringor (31 de ani, originară din Kenya, legitimată la Steaua Bucureşti) a încheiat cursa de maraton cu timpul de 2.24.56 ore, pe locul 7. Meringor a fost prima sportivă din Team Romania care s-a calificat la JO de la Paris, după ce a încheiat Maratonul Barcelona 2023 pe locul 3, în 2:20.48 ore, a doua cea mai bună performanţă din istoria probei în România.

La rândul său, Joan Chelimo Melly a fost nevoită să abandoneze cursa de duminică după ce a trecut borna de 10 km, circa 37 de minute, când se afla pe locul 66. Ambele sportive şi-au marcat debutul olimpic la Paris.

Maratonul de la Paris a fost câştigat la mare luptă de Sifan Hassan (Olanda, 2.22.55 ore), nou record olimpic, iar pe podium au mai urcat Tigst Assefa (Egipt, 2.22.58) şi Hellen Obiri (Kenya, 2.23.10).

În istoria participărilor româneşti în proba simbol a Jocurilor Olimpice se remarcă Lidia Şimon, cu cinci participări între anii 1996-2012 şi medalie de argint la JO 2000, respectiv Constantina Diţă, cu trei participări şi apogeul la ediţia din 2008, când la 38 de ani cucerea aurul olimpic.