Reacția COSR după abandonul românului de la JO 2024 + explicațiile antrenorului: ”Ghinion”

Jocurile Olimpice Paris 2024 JO 2024
Data publicarii: Luni 29 Iulie 2024, 19:59
Data actualizarii: Luni 29 Iulie 2024, 19:58

Luni a fost a treia zi de concurs la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

În a treia zi, ciclistul Ede Molnar a abandonat cursa de mountain bike cross-country olimpic din cauza unor defecțiuni tehnice despre care a vorbit în detaliu antrenorul acestuia, Răzvan Jugănaru.

”S-au întâmplat mai multe accidente de felul acesta, din cauza traseului extrem de tehnic. Ghinionul a fost că roata s-a rupt departe de locul de service și a pierdut foarte mult timp până a ajuns la noi să-i schimbăm roata.

Când a revenit în cursă pierduse mai mult de 80 la sută din timpul celorlalți, ceea ce însemna că risca să fie ajuns din urmă de cei care se luptau pentru primele locuri. Din acest motiv a fost scos de pe traseu – este așa numita Regula 80”, a spus antrenorul, potrivit COSR.

Reacția COSR după abandonul românului de la JO 2024

Pe rețelele social media, Comitetul Olimpic și Sportiv Român a revenit cu un mesaj de susținere față de Ede Molnar în urma abandonului de la Jocurile Olimpice de la Paris.

”Ede Karoly Molnar, singurul reprezentant al României în probele olimpice de ciclism de la Paris 2024, nu a reușit să termine cursa mountain-bike, cross- country, din motive tehnice.

Ede a plecat excelent în cursă. A luat startul de pe locul 33 și a terminat prima tură pe locul 14. Se simțea bine și ajunsese al șaselea, când i s-a rupt roata din spate, din cauza terenului accidentat.

În ciuda nefericitului incident, Ede Molnar a făcut impresie frumoasă la Paris 2024 și se gândește deja să lupte pentru calificarea la următoare ediție a Jocurilor Olimpice”, scrie COSR.

Este a doua ediţie consecutivă de JO la care Team Romania are sportiv la mountain bike. La Tokyo 2020, Vlad Dascălu a terminat pe locul 7. Dascălu a fost suspendat recent de Uniunea Ciclistă Internaţională (UCI) pentru încălcarea regulilor anti-doping, punctează news.ro.