david popovici jo 2024 JO 2024
Data publicarii: Duminica 28 Iulie 2024, 14:57
Data actualizarii: Duminica 28 Iulie 2024, 14:56

David Popovici a înotat excelent duminică și s-a calificat în semifinalele probei de 200 m liber.

Înotătorul român și-a câștigat seria și s-a clasat pe prima poziție în clasamentul final. David Popovici a înregistrat timpul de 1:45.65 și și-a adjudecat primul loc la doare câteva milisecunde de Danas Rapsys.

După ce a făcut show în apă, David Popovici a reacționat sincer și a ținut să puncteze faptul că toate lucrurile s-au petrecut exact așa cum și-ar fi imaginat înainte de calificări.

”A fost foarte OK, exact cum am plănuit să fie în calificări. Sper să vorbim mai multe despre asta diseară după semifinale”, a spus David Popovici pentru TVR.

• ”David Popovici conduce preliminariile!”, a titrat Swimming World Magazine

Publicația a mai scris și despre faptul că înotătorul român David Popovici se gândește serios să devină campion olimpic la 200 m liber, la actuala ediție a Jocurilor de la Paris.

”O să fie un nou campion olimpic la 200 m liber. Se știe din aprilie. Cine va fi rămâne o întrebare bună. David Popovici cu siguranță vrea să fie în conversația asta”, au mai punctat americanii.