jocurile olimpice de la paris 2024 clasament pe medalii david popovici Romania JO 2024
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 12 August 2024, 11:40
Data actualizarii: Luni 12 August 2024, 11:42

România a încheiat Jocurile Olimpice de la Paris 2024 pe locul 23.

Nouă medalii, dintre care trei de aur constituie bilanțul final al României la Jocurile Olimpice din Paris 2024

Locul 23 ne clasează țara peste mai multe state din Europa, precum Belgia, Polonia, Croația, Danemarca, Austria, Cehia, Bulgaria, Serbia ori Portugalia.

România, depășită numai de Ungaria și Ucraina din zona Europei est-centrale

Uzbekistan, prin cele cinci medalii de aur apropiate la box, a depășit țări ca Spania, Ungaria, Suedia sau Norvegia, pe când vecina Ucraina ne-a depășit prin numărul mai mare de distincții primite; ucrainenii au câștigat tot trei medalii de aur, dar au avut, în total, 12.

SUA și China au fost la egalitate, fiecare stat strângând câte 40 de medalii de aur, dar diferența s-a făcut la numărul total, americanii câștigând 126 de medalii, spre deosebire de cele 91 ale chinezilor.

Locul 4, Australia a stabilit un record istoric pentru țară: 18 medalii de aur

• Specializarea pe un singur sport produce rezultate: Uzbekistan, locul 13 cu 5 medalii de aur câștigate la box.

Japonia a conturat podiumul, cu 20 de medalii de aur, iar Australia s-a clasat pe locul al patrulea, stabilind un record istoric al țării: 18 medalii de aur.

Locul cinci a fost al gazdelor, care au ieșit campioni olimpici de 16 ori. Dintre aceste șaisprezece medalii de aur, patru au fost câștigate de înotătorul Léon Marchand.

Bilanțul final al României la Jocurile Olimpice din capitala Franței

Trei medalii de aur: David Popovici (200 m liber); Florin Enache, Andrei Cornea (dublu vâsle); Simona Radiș, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereș, Adriana Adam, Maria Lehaci, Ancuța Bodnar, Roxana Anghel, Magda Rusu și Victoria Petreanu (canotaj 8+1);

Patru medalii de argint: Simona Radiș, Ancuța Bodnar (dublu vâsle); Ioana Vrînceanu, Roxana Anghel (dublu rame); Ionela Cozmiuc, Gianina van Groningen (dublu vâsle categorie ușoară); Mihaela Cambei (haltere 49 kg);

Două medalii de bronz: David Popovici (100 m liber); Ana Maria Bărbosu.

Camelia Potec explică absența Simonei Halep din spațiul public, la Poveștile Sport.ro