România - Croația 8-11, la JO 2024. Cel mai bun meci făcut de tricolori la această ediție

romania - croatia Jocurile Olimpice LIVE Nationala de polo Polo JO 2024
Data publicarii: Joi 01 August 2024, 21:37
Data actualizarii: Joi 01 August 2024, 21:50

Naționala de polo a jucat joi seară de la egal la egal cu Croația, scor 8-11, într-un meci din runda a treia a Grupei A de la JO 2024.

România - Croația 8-11 (1-3, 2-3, 4-5, 1-0)

Naționala României a jucat cu mult curaj și cu o defensivă care a știut să contracareze jocul complex al croaților. Protejat de o apărare agresivă, portarul Marius Țic a fost omul care a ținut vii speranțele tricolorilor într-o confruntare cu una dintre naționalele de top ale lumii.

România a pierdut și disputa din runda a treia a Grupei A, însă a făcut-o cu capul sus, ca o adverătă echipă, care a evoluat cu ambiție și determinare. Pentru România au marcat Fulea 2 goluri, Ţepeluş 2, Prioteasa 1, Colodrovschi 1, Georgescu 1, Oltean 1.

În primele partide din Grupa A, tricolorii au cedat în faţa vicecampioanei olimpice de la Tokyo, Grecia, cu 7-14, precum şi în faţa SUA, cu 8-14. Următoarea adversară va fi Italia (3 august).

România - Croația 8-11, în etapa a treia din Grupa A de la Paris 2024

Final de meci!

România - Croația 8-11 Andrei Țepeluș marchează primul gol din ultimul sfert. România face un meci concludent, cu o replică foarte curajoasă împotriva croaților. E cel mai bun meci de până acum la JO 2024 pentru România.

A început ultimul sfert!

România - Croația 7-11, după sfertul al treilea

România - Croația 7-11 Oltean reduce din diferență

România - Croația 6-11 Adversarii se detașează pe tabelă.

România - Croația 5-8 Marchează Tudor Fulea.

România - Croația 4-6 Colodrovschi marchează de pe centru.

A început al treilea sfert!

România - Croația 3-6, după al doilea sfert

S-a terminat al doilea sfert!

Marius Țic apără senzațional și intervine la o fază complicată.

România - Croația 2-4 Andrei Prioteasa rupe plasa cu o aruncare devastatoare, printre jucătorii croați. Replică mai bună dată de tricolori în sfertul al doilea.

Selecționerul României, Bogdan Rath, cere time-out.

România - Croația 1-4 Loncar marchează cu o aruncare violentă în vinclu.

România - Croația 1-3 Vlad Georgescu marchează din lovitură de la 5 metri.

A început al doilea sfert!

România - Croația 0-3, după primul sfert

Se încheie primul sfert al partidei din runda a treia din Grupa A a turneului JO 2024.

România - Croația 0-3

Marius Țic, portarul României, la a treia intervenție din primul sfert. Hai, România!

România - Croația 0-2 Profită Zuvela de omul în plus și înscrie pentru 2-0.

România - Croația 0-1 Marchează în superioritate numerică Bljianka (1,99 m)

A început primul sfert!

Start de meci!

Elevii lui Bogdan Rath au încă o confruntare complicată azi, de la 20:30, la Jocurile Olimpice de la Paris. În primele partide, Marius Țic și colegii lui au fost învinși de Grecia, scor 7-14, și de reprezentativa Statelor Unite, scor 8-14.

Repartizată în grupa mai grea de la Paris, naționala tricoloră va încerca să facă azi un meci cât mai bun împotriva unei dintre cele mai valoroase selecționate din lume.

Italia conduce în clasament, cu 6 puncte, urmată de Grecia, 5 puncte, Croaţia, 3 puncte, SUA, 3 puncte, Muntenegru, 1 punct, România, 0 puncte.

România - Croația, de la 20:30

Este important de menționat că polo este singurul joc de echipă la care România va fi reprezentată la Paris 2024. Această participare marchează revenirea echipei naționale de polo la Jocurile Olimpice după o absență de 12 ani, subliniind importanța performanței și a calificării obținute de tricolori.

România face parte din Grupa A a turneului olimpic, alături de Croația, Italia, Grecia, Statele Unite ale Americii și Muntenegru. Programul tricolorilor mai include confruntări cu Croația (azi, 20:30), Italia (3 august) și Muntenegru (5 august).

Jocurile de la Paris sunt în buzunarul tău, de la ceremonia de deschidere până la ultima medalie! Cu VOYO ai acces LIVE la canalele TVR și poți urmări Jocurile de la Paris de oriunde vrei tu, pe orice device!

*Program disponibil prin retransmisia integrală și nealterată a canalelor TVR conform regulilor must-carry