Mihai Covaliu echipa feminina de gimnastica gimnastica Jocurile Olimpice de la Paris Romania JO 2024
Data publicarii: Miercuri 31 Iulie 2024, 15:01
Data actualizarii: Miercuri 31 Iulie 2024, 15:41

România a cucerit o medalie de aur la JO 2024, după patru zile de concurs. David Popovici a luat aurul la înot, 200 m liber.

Paris 2024 poate reprezenta și un nou punct de plecare în ascensiunea gimnasticii feminine românești, o disciplină prin care România s-a aflat mai mereu în elita lumii la competiția celor cinci cercuri.

Aflată după 12 ani la o ediție a JO, reprezentativa feminină a prins finala pe echipe și a încheiat pe locul 8 concursul de marți seara - AICI TOT CE S-A ÎNTÂMPLAT.

Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), Mihai Covaliu, a declarat, marţi, după finala feminină pe echipe din concursul de gimnastică artistică de la Jocurile Olimpice de la Paris, că sportivele române păstrează şanse la medalii în finalele de la sol şi bârnă.

"Un concurs foarte puternic şi diferenţă foarte mare între primele trei şi celelalte. Păstrăm în continuare şanse la sol şi poate chiar la bârnă, pentru că la puntea suspinelor nu se ştie niciodată cum suspină fiecare sportivă acolo", a afirmat Mihai Covaliu.

El a menţionat că echipa României, care a încheiat finala pe locul 7, mai are nevoie muncă pentru a progresa şi a urca în topul mondial.

"În rest mai e nevoie de muncă, mai e nevoie de elemente care ţin de dificultate şi de încredere în acelaşi timp", a precizat Covaliu.

Echipa feminină de gimnastică artistică a României România s-a clasat pe locul 7 în finala desfăşurată, marţi, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris.

România, care nu mai participase cu echipa feminină la JO din 2012, când obţinea bronzul, a reuşit să urce un loc faţă de calificări, pe care le-a terminat pe poziţia a opta.

• Jocurile de la Paris sunt în buzunarul tău, de la ceremonia de deschidere până la ultima medalie! Cu VOYO ai acces LIVE la canalele TVR și poți urmări Jocurile de la Paris de oriunde vrei tu, pe orice device!