România - Grecia 7-14, în primul meci al tricolorilor în turneul de polo de la JO 2024. Așa am trăit pas cu pas partida de debut a echipei lui Bogdan Rath

Romania Grecia Jocurile Olimpice paris Polo JO 2024
Data publicarii: Duminica 28 Iulie 2024, 23:20
Data actualizarii: Duminica 28 Iulie 2024, 23:21

Naționala condusă de selecționerul Bogdan Rath a debutat  duminică seara la Jocurile Olimpice de la Paris împotriva Greciei cu un eșec, scor 7-14.

România - Grecia 7-14 (2-4, 3-5, 1-2, 1-3)

România a început timid partida și a primit rapid două goluri de la vicecampioana olimpică, formație care a marcat din toate pozițiile. Fără soluții în atac și cu o defensivă fragilă, selecționata tricoloră și-a revenit abia în sfertul al doilea când a jucat de la egal la egal cu Grecia.

Tricolorii au mai dat o replică destul de bună și în al treilea sfert, însă avansul Greciei a fost menținut. În ultima repriză, Vlad Gerogescu a înscris rapid profitând de o situație de om în plus, însă elenii au punctat de trei ori pentru o victorie la scor.

Următorul meci al României e peste două zile, contra Statelor Unite.

Final de repriză și final de meci.

7-14 GOL Grecia! Vlachapoulos înscrie din pasa lui Papanastasiou.

7-13 GOL Grecia! Argylopoulos înscrie al patrulea său gol din șapte aruncări spre poarta lui Marius Țic, căpitanul României.

7-12 GOL Grecia! Papanastasiou aruncă la colțul scurt, cu apa, Marius Țic nu poate interveni.

7-11 GOOOL România! Tricolorii speculează situația de om în plus după ce au obținut o eliminare chiar în debutul ultimei reprize. Vlad Georgescu marchează din extrema stângă.

A început ultimul sfert!

Se încheia a treia repriză!

6-11 GOL Grecia! Argyropoulos aruncă la colț și îl învinge pe Marius Țic. România nu găsește soluții în atac. Șase din 11 situații de superioritate numerică a valorificat Grecia.

6-10 GOL Grecia! Skoumpakis marchează și duce Grecia din nou la patru goluri avans.

6-9 GOOOL România! Înscrie Tudor Fulea

A început sfertul al treilea!

Se încheie și sfertul al doilea! E pauza mare!

5-9 GOOOL România! Francesco Iudean înscrie cu o aruncare violentă de la peste șase metri, la colțul scrut. Brigada de arbitraj revede faza pentru a identifica dacă mingea a trecut de linia imaginară a porții, iar golul e validat.

4-9 GOL Grecia! Kanakakis mărește diferența pentru adversari.

4-8 GOOOL România! Andrei Prioteasa înscrie pe contraatac. România reduce din diferență. Suntem la mijlocul sfertului al doilea.

3-8 GOOOL România! Andrei Neamțu marchează dintr-un unghi foarte greu. Cataputează mingea la colțul scurt, cu mult efect.

2-8 Gol Grecia! Papanastasoiu aruncă devastator, fără speranțe pentru Marius Țic.

2-7 Gol Grecia! Argyropoulos marchează, defensiva României e din ce în ce mai vulnerabilă.

2-6 Gol Grecia! Genidounias îl învinge pe Marius Țic și grecia se distanțează.

2-5 Gol Grecia! Papanikolau înscrie cu lejeritate, Grecia începe foarte bine al doilea sfert

A început al doilea sfert!

S-a încheiat primul sfert al meciului, scor 2-4. Un meci de polo e format din patru reprize, fiecare a câte opt minute.

2-4 GOOOL România! Vlad Georgescu reduce din diferență!

1-4 Grecia marchează prin Gkillas, selecționerul României simte că tricolorii sunt în dificultate și solicită time-out.

1-3 Grecia se detașează.

1-2 Parade Marius Țic! Portarul României apără de două ori în situații limită!

1-2 GOOOOL România, care valorifică o situație de om în plus! Andrei Neamțu aruncă violent, după o pasă venită de la Vlad Georgescu.

0-2 Grecia înscrie din nou. Vicdecampioana olimpică a început în forță meciul.

0-1 Grecia marchează din lovitură de la 5 metri

Start de meci! A început prima repriză!

S-au intonat imnurile! Marius Țic e căpitanul României.

România debutează în această seară la Paris în "Grupa Morții" la Jocurile Olimpice. Condusă de Bogdan Rath, prima reprezentativă a obținut biletele la JO după o pauză de 12 ani, iar în meciul din runda 1 va juca împotriva Greciei.

Potrivit tragerii de sorți a echipelor din cele două grupe ale turneului olimpic, ROMÂNIA va evolua în Grupa A, alături de Croația, Italia, Grecia, Statele Unite ale Americii și Muntenegru.

Echipa României

Marius Țic, Mihai Drăgușin - Francesco Iudean, Matei Luțescu, Tudor Fulea, Andrei Neamțu, Andrei Prioteasa, Andrei Țepeluș, Nicolae Oanță, Silvian Colodrovschi, Vlad Georgescu, Sebastian oltean, Levente Vancsik.

Oficiali: Bogdan Rath (antrenor principal), George Deacu (antrenor secund), Alexandru Matei, Valentin Olteanu (statistician)

Polo este singurul joc sportiv la care România va fi reprezentat la Paris 2024. Echipa naționala  de polo revine  la Jocurile Olimpice după 12 ani.