CLASAMENT România începe să coboare în clasamentul pe medalii de la Jocurile Olimpice de la Paris! Pe ce loc am ajuns

Team Romania China Franta Jocurile Olimpice de la Paris din 2024 SUA JO 2024
Data publicarii: Marti 06 August 2024, 09:05
Data actualizarii: Marti 06 August 2024, 09:29

Team Romania are până acum 7 medalii: 3 de aur, 3 de argint și una de bronz.

România a coborât pe locul 15 în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce tricolorii au obţinut trei medalii de aur, trei de argint şi una de bronz în primele zece zile de competiţie.

Aur au câştigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Florin Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu), argintul a fost luat de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin - categorie uşoară, iar bronzul a fost obținut de David Popovici la 100 metri liber. Bronzul luat inițial de gimnasta Ana Bărbosu la sol a ”devenit” loc 4 după contestația cu succes a americancei Jordan Chiles.

Duel fantastic SUA - China pentru primul loc

Lider al clasamentului este SUA, cu un total de 79 de medalii, dintre care 21 de aur, 30 de argint şi 28 de bronz.

Pe locul doi este China, cu 53 medalii. Chinezii au 21 medalii de aur, 18 de argint şi 14 de bronz.

Franţa, cu un total de 48 de medalii, este pe locul trei. Francezii au 13 medalii  de aur, 16 de argint şi 19 de bronz.

Australia este pe locul 4, cu 33 de medalii (13 aur, 12 argint, 8 bronz), urmată de Marea Britanie cu 42 de medalii (12 aur, 13 argint, 17 bronz).

Cu două medalii de bronz, ambele la judo, Republica Moldova este pe locul 62, la egalitate cu Republica Dominicană, Malaysia şi Lituania.