Ni Xia Lian jo 2024 paris Tenis De Masa JO 2024 Ni Xia Lian / Foto: Imago
Data publicarii: Luni 29 Iulie 2024, 10:08
Data actualizarii: Luni 29 Iulie 2024, 10:20
Ni Xia Lian scrie istorie la Jocurile Olimpice de la Paris 2024! Sportiva care reprezintă Luxemburg a debutat cu victorie la întrecerea din Franța, trecând de Sibel Altinkaya, din Turcia, în 49 de minute, cu scorul de 4-2 la seturi.

Ni Xia Lian are 61 de ani și participă la a șasea ediție a Jocurilor Olimpice. Acum, la competiția de la Paris, sportiva din Luxemburg, născută însă în China, a devenit cea mai în vârstă sportivă din tenisul de masă care reușește să câștige în competiție.

Cea mai în vârstă sportivă din tenisul de masă care câștigă la JO, Ni Xia Lian, 61 de ani

”Inima mea este foarte tânără”, a declarat Ni Xia Lian pentru Olympic Channel în 2019. Ni s-a născut în Shanghai, iar acum a câștigat confortabil în fața lui Altinkaya, pe care a mai întâlnit-o de șase ori înainte, iar sportiva din Turcia nu a revendicat vreun set până acum. La Paris, la Jocurile Olimpice, Altinkaya a ripostat și a luat două seturi.

• Ni Xia Lian / Foto: Imago

Următorul meci pentru Ni Xia Lian este contra numărului unu mondial în tenisul de masă, cu Sun Yingsha , un meci pe care Ni, clasată pe locul 32, îl va putea cataloga, poate, drept ultimul de la Jocurile Olimpice.

Bernadette Szocs a jucat și ea contra Ni Xia Lian

În 2022, Bernadette Szocs s-a calificat în sferturile de finală ale probei de simplu feminin din cadrul Campionatului European individual de tenis de masă, după ce a învins-o în optimile de finală chiar pe sportiva din Luxemburg Ni Xia Lian, scor 4-3 (0-11, 16-18, 9-11, 11-8, 11-8, 11-7, 16-14).