FOTO Ana Bărbosu și Sabrina Maneca-Voinea au încheiat finala la sol pe locurile patru și cinci, după contestația americanilor

gimnastica artistica ana barbosu Jocurile Olimpice 2024 Sabrina Voinea Simone Biles JO 2024
Data publicarii: Luni 05 August 2024, 16:30
Data actualizarii: Luni 05 August 2024, 16:44

Ultimele două probe în concursul de gimnastică feminin de la Jocurile Olimpice de la Paris vin cu speranțe pentru delegația României.

Finala la sol - feminin

UPDATE 9 - Jordan Chiles a cucerit medalia de bronz, cu 13.766. Inițial, americanca a obținut 13.666, sub notele celor două românce, însă a fost depusă contestație, iar punctajul i-a fost modificat.

UPDATE 8 - Sabrina Maneca-Voinea a intrat cu a patra notă în finală, 13.800. Românca a avut o evoluție bună, fără greșeli majore, primind 13.700.

UPDATE 7 - Simone Biles a avut cea mai mare notă din calificări, 14.600. Americanca și-a demonstrat statutul de favorită, însă a avut două ieșiri din suprafața de concurs la cea de-a doua și cea de-a patra diagonală și nu a primti decât 14.133, sub nota braziliencei.

UPDATE 6 - Alice D'Amato s-a calificat în finala de la sol cu a cincea notă, 13.700. În concurs, italianca de 20 de ani a avut o ezitare la cea de-a doua diagonală, ieșind din suprafața solului și a primit 13.600, sub Ana Bărbosu.

UPDATE 5 - Ana Bărbosu a fost a opta în calificări (13.600). La cea de-a doua diagonală a exercițiului, românca de 18 ani a ieșit în afara suprafeței de concurs, însă a avut o evoluție bună, pentru are a primit 13.700.

UPDATE 4 - Rina Kishi a fost a opta în concursul de calificări (13.600). Cu greșeli de ținută în timpul exercițiului, dar și o depășire a suprafeței solului, japoneza a primit 13.166.

UPDATE 3 - Yushan Ou a avut a șasea notă în calificările de la sol, 13.666. În finală, chinezoaica de 20 de ani a ieșit în afara suprafeței de concurs la cea de-a doua diagonală și a fost notată cu 13.000.

UPDATE 2 - Rebeca Andrade a avut al doilea punctaj în calificări, 13.900. Brazilianca a prezentat un exercițiu fără ezitări majore, pentru care a primit 14.166.

UPDATE 1 - Manila Esposito a deschis concursul de la sol. Italianca a intrat în finală cu al șaptelea punctaj (13.633). Gimnasta a avut o aterizare ratată la prima diagonală, iar la ultima diagonală a ieșit în afara suprafeței de concurs. Nota finală: 12.133

Lista de start

Finala la bârnă - feminin

UPDATE 8 - Rebeca Andrade a prezentat un exercițiu solid în finala de la bârnă, pentru care a primit doar 13.933, cu care a obținut doar locul patru.

UPDATE 7 - Intrată în finală cu a doua notă (14.733), Simone Biles a avut o ratare în timpul exercițiului și a primit doar 13.100.

UPDATE 6 - Calificată cu al șaselea punctaj (13.866), Alice D'Amato a avut o evoluție bună în finală, fără greșeli majore la execuție, fiind punctată cu 14.366.

UPDATE 5 - Sabrina Maneca-Voinea a evoluat a cincea în finala de la bârnă, unde a avut două ratări importante. Pentru evoluția sa, românca a primit 11.733, față de 14.000, în calificări.

UPDATE 4 - Manila Esposito, una dintre reprezentantele Italiei, a fost a patra gimnastă din finală. După ce a obținut 13.966 în calificări (al șaselea punctaj), sportiva a avut mici probleme de execuție, iar nota primită a fost 14.000.

UPDATE 3 - Calificată în finală cu al optulea punctaj (13.800), Julia Soares a fost a treia gimnastă care a evoluat în finală. Brazilianca a căzut de pe aparat în timpul unui element și a primit 12.333.

UPDATE 2Sunisa Lee (SUA) a continuat concursul la bârnă. Calificată cu a patra notă (14.033), americanca a avut o ratare majoră în finală și a obținut 13.100.

UPDATE 1 - Prima sportivă care a intrat în concurs a fost reprezentanta Chinei, Yaqin Zhou, calificată cu cea mai mare notă. Pentru exercițiul prezentat, chinezoaica a primit 14.100 (față de 14.866 în calificări).

Sabrina Maneca-Voinea este calificată în finalele de la bârnă și sol, în timp ce Ana Bărbosu va evolua la sol, cele două competiții urmând să se desfășoare pe parcursul zilei de luni (5 august), de la 13:38 (bârnă), respectiv 15:23 (sol).

În finala de la bârnă, reprezentanta României s-a calificat cu cea de-a cincea notă (14.000), cel mai mare punctaj obținându-l Yaqin Zhou (China - 14.8666), urmată de Simone Biles (SUA - 14.733) și de Rebeca Andrade (Brazilia - 14.500).

La sol, Sabrina Maneca-Voinea a primit 13.800 (a patra notă), în timp ce Ana Bărbosu a avut al optulea punctaj, 13.600. Simone Biles a intrat în finală cu 14.600, urmată de Rebeca Andrade (13.900) și de Jordan Chiles (SUA - 13.866).

Simone Biles a câștigat deja trei medalii de aur din tot atâtea posibile, în finala pe echipe, la indiviual compus și la sărituri.

Costume de concurs incredibile pentru gimnastele americane

Echipamentele de gimnastică artistică ale americancelor au fost create la comandă de compania de GK Elite Sportwear și Swarovski pentru USA Gymnastics.

Simone Biles și colege ei sunt îmbrăcate la Paris în echipamente de competiție care conțin în total sute de mii de cristale Swarovski și câteva perle naturale. Costul fiecărei piese de echipament este de peste 3.000 de dolari, iar fiecare gimnastă are la dispoziție câte șase rânduri, deci prețul întregii garderobe este de peste 100.000 de dolari (echipa conține mai două gimnaste de rezervă).