Spania este prima finalistă la fotbal de la Jocurile Olimpice! Cu cine se va duela

Spania Jocurile Olimpice de la Paris din 2024 Maroc JO 2024
Data publicarii: Luni 05 August 2024, 23:10
Data actualizarii: Luni 05 August 2024, 23:10

Spania a devenit prima finalistă a turneului masculin de fotbal de la Jocurile Olimpice.

"Furia Roja" a învins selecționata Marocului cu scorul de 2-1 în semifinale. Meciul a avut loc la Marsilia și a fost plin de momente tensionate.

Marocul a deschis scorul în prima repriză, în minutul 37, când Soufiane Rahimi a transformat un penalty acordat după ce Pablo Barrios a comis un fault asupra lui Amir Richardson în careu. Prima repriză a fost prelungită cu 12 minute, iar la pauză, "leii" conduceau cu 1-0.

În partea secundă, Spania a reușit "remontada". Fermin Lopez a restabilit egalitatea în minutul 66, iar Juanlu Sanchez a marcat golul victoriei iberice în minutul 85. Cu această victorie, Spania s-a calificat în finala olimpică pentru a cincea oară în istoria sa, având un singur titlu olimpic, obținut în 1992, la Barcelona.

Cu cine se va duela "Furia Roja" în finală

Spania își va afla adversara din finală după meciul dintre Franța și Egipt. La momentul scrierii acestui articol, repriza secundă tocmai a început, iar scorul este 0-0.

Finala promite a fi un meci deosebit de interesant, indiferent de echipa care va reuși să se alăture Spaniei în ultimul act al competiției.