Mădălina Amăistroaie Jocurile OIimpice de la Paris tir cu arcul JO 2024
Data publicarii: Joi 25 Iulie 2024, 19:47
Data actualizarii: Joi 25 Iulie 2024, 19:50

Prima sportivă din delegația tricoloră care a intrat în concurs la JO 2024.

Pentru a doua oară consecutiv, Mădălina Amăistroaie concurează la Jocurile Olimpice în competiția de tir cu arcul. Însoțită la competiție de antrenorul Viorel Hăbian, Mădălina a devenit azi prima româncă intrată în concursul de la Paris.

Mădălina Amăistroaie a concurat la tir cu arcul în inima Parisului

Amăistroaie a ocupat, joi, locul 47 în runda de clasare la tir cu arcul. În urma rezultatelor de joi, românca o va înfrunta în primul tur pe sportiva israeliană Mikaella Moshe, locul 18 în runda de clasare. Confruntarea din primul tur va avea loc miercuri, 31 iulie.

• Cea mai bună clasare a României la tir cu arcul,  locul 13 obținut de Aura Chin la Jocurile Olimpice de la Moscova 1980.
  • Ultima participare a României la masculin: JO Beijing 2008, Alexandru Bodnar - cel mai tânăr participant, având doar 18 ani, s-a clasat pe locul 31.

Situată în inima Parisului, baza sportivă amenajată temporar pentru Jocurile Olimpice oferă o experiență unică pentru sportivii și spectatorii de la tir cu arcul.

Este situată în grădina celebrului complex de clădiri din arondismentul 7, Hotel des Invalides, construit în 1687, sub domnia regelui Ludovic al XIV-lea, care a fost cândva spital militar, devenind apoi azil pentru veteranii de război. Momentan, clădirea găzduiește mai multe muzee militare, însă punctul central îl reprezintă mormântul lui Napoleon Bonaparte.

Esplanada este un loc de promenadă și de picnic extrem de popular printre parizienii care se bucură de această zonă din inima Parisului.

Într-o disciplină în care sportivii din Asia dețin supremația, sportivii români și-au făcut loc pentru participare la Jocurile Olimpice în această disciplină. O singură dată aceștia s-au apropiat de top 10, la Jocurile Olimpice de la Moscova 1980, unde sportiva tricoloră Aurora Chin a terminat competiția pe locul 13. Este recordul la care s-au raportat generații de practicanți ai tirului cu arcul. România se bucură și de recordul celui mai tânăr sportiv care a fost prezent la startul competiției de la Beijing 2008, unde suceveanul Alexandru Bodnar avea doar 18 ani.