VIDEO Sportivul care nu a știut că a câștigat medalia olimpică după ce a trecut linia de sosire! Cine i-a spus rezultatul

Christophe Laporte ciclism pe sosea Jocurile Olimpice de la Paris din 2024 Remco Evenepoel Valentin Madouas JO 2024
Data publicarii: Duminica 04 August 2024, 12:56
Data actualizarii: Duminica 04 August 2024, 12:59

Christophe Laporte, favoritul gazdelor, a obținut bronzul la cursa de ciclism pe șosea.

Ciclistul francez Christophe Laporte nu ştia că a câştigat medalia de bronz în cursa olimpică pe şosea atunci când a trecut linia de sosire la Trocadéro.

El a aflat că a obţinut bronzul de la câştigătorii medaliilor de aur şi argint.

Explicațiile lui Christophe Laporte

"Am fost concentrat pe cursa mea, pe sosirea mea, pentru a obţine cel mai bun rezultat posibil. Dar, în acel moment, nu ştiam că am fost al treilea", a declarat Laporte, în vârstă de 31 de ani.

În cele din urmă, medaliatul cu aur, belgianul Remco Evenepoel, şi medaliatul cu argint, francezul Valentin Madouas, au fost cei care i-au dat vestea.

"Valentin mi-a spus: "Eşti pe trei", eu am spus: "Nu ştiu", iar el a spus: "Da, da". Mi-a spus şi Remco.

A fost o surpriză plăcută. Când am trecut linia de sosire, l-am văzut pe Valentin fericit şi, când eşti fericit aşa, este pentru că ai câştigat o medalie.

Ştiam că nu este aur pentru că nu îl văzusem pe Remco (n.r. - pe şosea). Nu am fi putut spera la mai mult astăzi".

Regulile olimpice: fără căști la JO

Dacă nu a fost ţinut la curent cu desfăşurarea cursei, este din cauza regulilor olimpice, care nu permit utilizarea căştilor.

Iar pe circuit, staff-ul nu l-a informat cu privire la stadiul jocului. "Este greu să ştim (n.r. - unde ne aflăm)", a explicat antrenorul Thomas Voeckler, conform news.ro.

Remco Evenepoel (24 ani) a intrat în istoria ciclismului după ce a câştigat aurul în cursa pe şosea masculină de la Jocurile Olimpice, el câştigând şi proba de contratimp de la Paris 2024.