Umilință! Care a fost scorul din finala mică la fotbal de la JO 2024

Jocurile Olimpice de la Paris din 2024 egypt Maroc JO 2024
Data publicarii: Joi 08 August 2024, 20:58
Data actualizarii: Joi 08 August 2024, 20:59

Maroc a obținut o victorie răsunătoare în finala mică a Jocurilor Olimpice 2024, unde a învins Egiptul cu scorul de 6-0.

Astfel, selecționata Marocului a luat locul trei în cadrul turneului și acasă medalia de bronz. Aceasta reprezintă prima medalie olimpică din istoria fotbalului marocan, o realizare care vine după parcursul impresionant al echipei la Cupa Mondială din Qatar, unde au terminat pe locul patru.

Umilință! Cu ce scor s-a terminat finala mică la fotbal de la JO 2024

Finala mică promitea o confruntare echilibrată, având în vedere performanțele anterioare ale ambelor echipe. Egiptul a forțat prelungirile în meciul din semifinale împotriva Franței, unde a pierdut în cele din urmă cu 3-1, iar selecționata Marocului a fost învinsă la limită de Spania, cu 2-1. Totuși, meciul a fost dominat de la început până la sfârșit de Maroc, care a marcat goluri în minutele 23, 26, 51, 64, 73 și 87.

Soufaine Rahimi a fost printre protagoniștii meciului, reușind o dublă în minutele 26 și 64, devenind astfel primul jucător din istoria Jocurilor Olimpice care marchează în șase meciuri consecutive.

Alături de Rahimi, Abde Ezzalzouli (23’), Bilal El Khannouss (51’), Akram Nakach (73’) și Achraf Hakimi (87’) au completat lista marcatorilor.