Un campion olimpic celebru l-a descris pe David Popovici

david popovici Jocurile Olimpice Mihai Covaliu paris JO 2024 David Popovici / Sursă: Getty Images
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 01 August 2024, 16:35
Data actualizarii: Joi 01 August 2024, 17:15

David Popovici a cucerit medalia de bronz la 100 m liber, miercuri seara, la Jocurile Olimpice de la Paris, într-o finală în care chinezul Zhanle Pan a câştigat aurul cu un nou record mondial.

Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), Mihai Covaliu, a afirmat, miercuri noaptea, după cursa de 100 m liber din concursul de înot de la Jocurile Olimpice de la Paris, că înotătorul David Popovici, care a obţinut medalia de bronz, trebuie să fie un exemplu pentru ceilalţi sportivi români.

David Popovici, descris de Mihai Covaliu

"David Popovici a obţinut la Paris tot ceea ce îşi dorea. Este un exemplu pentru oricine îşi planifică pregătirea, calendarul, strategia. Ajungi la Jocurile Olimpice cu emoţia aferentă concursului, dar cu o încredere foarte mare în tot ceea ce ai pregătit şi în rezultatul pe care îl poţi obţine. Trebuie să fie un exemplu de urmat", a spus Covaliu.

• David Popovici / Sursă: Getty Images

Referitor la numărul medaliilor cu care delegaţia României va încheia Jocurile Olimpice de la Paris, Covaliu a afirmat: "Nu ştiu unde vom ajunge şi câte medalii vom obţine. Dar sunt cei care şi-au propus să vină aici să câştige medalii, să urce pe podium, să îşi depăşească cea mai bună performanţă pe care ei o au. Şi David, având primul această posibilitate, a adus o energie foarte bună. Şi sunt convins că în continuare sportivii cu şanse la medalii vor face ceea ce au venit să facă aici. Şi la sfârşit vom număra şi medaliile", a mai spus Covaliu, campion olimpic la sabie.

Finala a fost una formidabilă, cea mai rapidă din istorie, Pan doborându-şi propriul record (46 sec 80/100) şi cucerind aurul în 46 sec 40/100. Argintul a revenit fostului campion olimpic australian Kyle Chalmers, în 47 sec 48/100, Popovici fiind înregistrat în 47 sec 49/100.

David Popovici a fost la o sutime de Chalmers, dar şi la o sutime de secundă de maghiarul Nandor Nemeth, clasat al patrulea.

David Popovici, care luni a cucerit aurul la 200 m liber, intrase în finală cu al cincilea timp din semifinale ((47 sec 66/100). Înotătorul român a fost al şaptelea în finala la 100 m liber în 2021, la JO de la Tokyo, când avea doar 16 ani.

David Popovici a fost recordman mondial la 100 m liber (46 sec 86/100), dar chinezul Zhanle Pan a fost cel care l-a deposedat de acest record (46 sec 80/100), iar sâmbătă, la ştafetă, stabilise şi un nou record olimpic (46 sec 92/100).

Jocurile de la Paris sunt în buzunarul tău, de la ceremonia de deschidere până la ultima medalie! Cu VOYO ai acces LIVE la canalele TVR și poți urmări Jocurile de la Paris de oriunde vrei tu, pe orice device!

*Program disponibil prin retransmisia integrală și nealterată a canalelor TVR conform regulilor must-carry