"Un înotător fabulos!" Nadia Comăneci, cuvinte mari despre olimpicul David Popovici

Nadia Comaneci david popovici jo 2024 Jocurile Olimpice JO 2024 Nadia Comăneci / Sursă: Getty Images
Data publicarii: Joi 01 August 2024, 09:26
Data actualizarii: Joi 01 August 2024, 09:29

Fosta mare gimnastă Nadia Comăneci a asistat din tribunele arenei La Defense din Paris la câştigarea medaliei de bronz de către David Popovici, la 100 m liber, afirmând la final că a avut emoţii mai mari decât dacă s-ar fi aflat ea în concurs.

"Un înotător fabulos, mă bucur că am avut ocazia să fiu prezentă să văd această istorie pe care a scris-o David. Este emoţionant, a fost mai emoţionant decât aş fi fost eu în concurs. Pentru că realizezi că este vorba despre cineva care a muncit ani şi ani. Mă gândesc în spate, cum începe fiecare şi sunt ani de muncă, şi iată că visul lui s-a împlinit. Sunt foarte mândră de David, îl îmbrăţişez", a declarat fosta mare gimnastă.

Ea consideră că prin performanţele obţinute de Popovici la JO 2024, foarte mulţi copii vor dori să-i urmeze calea.

• Nadia Comăneci / Sursă: Getty Images

"Este enorm ceea ce a obţinut el. România este cunoscută prin gimnastică, prin nataţie, prin tenis, şi acum prin înot masculin. Este fabulos, excelent. O să vedeţi mulţi copii care vor merge la înot de acum încolo. Şi sper ca părinţii să înţeleagă că sportul este binevenit şi necesar", a adăugat ea.

Fostul preşedinte al Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Ion Ţiriac, a asistat şi el la cea de-a doua finală a lui Popovici şi a spus că aşteaptă medalii şi la canotaj: "David Popovici a confirmat ceea ce a făcut acum două zile. Este senzaţional. Să sperăm că ne mai bucurăm şi mâine de ceva. Se duce spre bine".

Înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de bronz la 100 m liber, miercuri seara, la Jocurile Olimpice de la Paris, într-o finală în care chinezul Zhanle Pan a câştigat aurul cu un nou record mondial.

Finala a fost una formidabilă, cea mai rapidă din istorie, Pan doborându-şi propriul record (46:80) şi cucerind aurul în 46:40. Argintul a revenit fostului campion olimpic australian Kyle Chalmers, în 47:48, Popovici fiind înregistrat în 47:49.

David Popovici, două medalii la Jocurile Olimpice

David Popovici a fost la o sutime de Chalmers, dar şi la o sutime de secundă de maghiarul Nandor Nemeth, clasat al patrulea.

Înotătorul român de 19 ani, care luni a cucerit aurul la 200 m liber, intrase în finală cu al cincilea timp din semifinale (47:66). Înotătorul român a fost al şaptelea în finala la 100 m liber în 2021, la JO de la Tokyo, când avea doar 16 ani.

David Popovici a fost recordman mondial la 100 m liber (46:86), dar chinezul Zhanle Pan a fost cel care l-a deposedat de acest record (46:80), iar sâmbătă, la ştafetă, stabilise şi un nou record olimpic (46:92).