spada David Nagy Gergely Siklosi Mate Tamas Koch Tibor Andrasfi JO 2024
Data publicarii: Sambata 03 August 2024, 10:03
Data actualizarii: Sambata 03 August 2024, 10:09

Scrima maghiară a câștigat medalia de aur prin echipa masculină de spadă.

Echipa masculină de spadă a Ungariei a cucerit aurul la Jocurile Olimpice de la Paris, vineri, după o finală dramatică în care s-a impus cu 26-25 în faţa Japoniei, la ''tuşa de aur''.

Astfel, la sfârșitul zilei, Ungaria a ajuns la un bilanț de 2 medalii de aur - 2 argint - 1 bronz, pe locul 14, imediat sub România (2 aur - 3 argint - 1 bronz, la egalitate cu Noua Zeelandă pe locurile 12-13).

Maghiarii (Gergely Siklosi, Mate Tamas Koch, Tibor Andrasfi, David Nagy) şi-au luat astfel revanşa după ratările din proba individuală, în faţa echipei conduse de noul campion olimpic Koki Kano.

Vicecampion olimpic la Tokyo, Gergely Siklosi a fost eliminat la individual în optimile de finală, în timp ce campionul mondial Mate Koch a ieşit încă din şaisprezecimi. Tibor Andrasfi a pierdut meciul pentru bronz la individual în faţa egipteanului Mohamed Elsayed.

Ungaria a pus capăt unei ''secete'' de 52 de ani în care nu a obţinut aurul în această probă la Jocurile Olimpice.

Japonia (Koki Kano, Kazuyasu Minobe, Masaru Yamada, Akira Komata), campioana olimpică de la Tokyo, s-a înclinat după ce Gergely Siklosi a obţinut punctul decisiv în faţa lui Koki Kano.

Ungaria a câştigat proba de trei ori consecutive în anii 1964, 1968 şi 1972.

Medaliile de bronz au revenit Cehiei (Jiri Beran, Jakub Jurka, Martin Rubes, Michal Cupr), care a învins Franţa cu 43-41 în finala mică. Franţa, care are nouă titluri în această probă (record), a încheiat astfel fără medalie, la fel ca la Tokyo.