FOTO Ungaria, în afara podiumului olimpic la polo pe apă. Cum s-a terminat duelul sârbo-croat din finala de la Paris

polo pe apa Croatia jocurile olimpice de la paris 2024 Serbia campioana olimpica JO 2024
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 11 August 2024, 17:05
Data actualizarii: Duminica 11 August 2024, 17:36

Cea mai titrată națiune din istoria poloului pe apă masculin a ratat clasarea pe podium, la Paris.

Ungaria a pierdut în fața Croației, scor 9 - 8, în semifinalele probei masculine a turneului olimpic de polo pe apă. Serbia s-a impus mai clar în fața Americii, în penultimul act, 10 - 6.

Cu nouă titluri olimpice în palmares, țara vecină, Ungaria a clacat inclusiv în finala mică, pierdută în fața Statelor Unite ale Americii, scor 11 - 8, după încheierea aruncărilor de departajare. A fost 8 - 8 la capătul celor patru sferturi, dar ungurii au ratat toate aruncările, în cadrul penalty-urilor, pe când americanii au înscris trei.

Serbia a devenit triplă campioană olimpică la polo pe apă masculin

În finala mare, Croația a pierdut surprinzător în fața Serbiei, scor 13 - 11. După un start care a menținut intacte calculele hârtiei, croații au încasat patru goluri consecutiv; de la 2-1 avantaj, Croația a încheiat primul sfert în deficit de trei goluri, scor 2 - 5.

Sferturile doi și trei au fost egale, croații reușind să recupereze un singur gol din diferența creată abia în ultimul sfert.

O vară cu regrete pentru poloul unguresc, la Paris

În proba feminină a poloului pe apă olimpic, Spania a ieșit campioană, după o finală scor 11 - 9, în fața Australiei. Bronzul olimpic a fost apropiat de olandeze, care le-au întrecut, scor 11 - 10 pe americance.

Ungaria a terminat competiția de feminină de polo pe apă cu un loc mai jos decât echipa masculină. A fost a cincea, după un meci încheiat 15 - 12 în defavoarea Italiei.

Marius Țic, căpitanul naționalei de polo, la Poveștile Sport.ro (15.04.2024)