Urmează duelul titanilor! Rafa Nadal îl va întâlni pe Novak Djokovic la JO 2024

rafael nadal jo 2024 Novak Djokovic JO 2024
Data publicarii: Duminica 28 Iulie 2024, 20:24
Data actualizarii: Duminica 28 Iulie 2024, 20:24

Rafael Nadal, de 14 ori câștigător la Roland Garros, a învins în primul tur al turneului olimpic după un meci extrem de echilibrat împotriva maghiarului Marton Fucsovics.

Nadal a început în forță și a câștigat primul set rapid cu scorul de 6-1. Totuși, Fucsovics a revenit în setul al doilea, câștigându-l cu 6-4, împingând astfel partida într-un set decisiv. Setul final a fost extrem de strâns, decis de un singur break în favoarea lui Nadal(6-4).

Urmează duelul titanilor! Rafael Nadal vs. Novak Djokovic

În turul secund, Nadal va înfrunta marele său rival, Novak Djokovic, într-un meci așteptat cu nerăbdare de fanii tenisului. Cei doi se vor întâlni pentru a 60-a oară, Djokovic având un avantaj de 30-29 în confruntările directe. Ultima lor întâlnire a avut loc la Roland Garros în 2022, când Nadal a câștigat cu 6-2, 4-6, 6-2, 7-6.

Cei doi titani ai sportului au un impresionant număr de 46 titluri de Grand Slam câștigate.

Nadal, dublu campion olimpic, și Djokovic, care încă vânează primul său aur olimpic, se vor confrunta pe terenul de la Roland Garros, unde Nadal a fost supranumit „Regele Zgurii”.