FOTO ȘI VIDEO Veste mare de la Paris! Kriszta Incze continuă cursa pentru medalie la lupte. Cum a fost posibil

Kriszta Incze Jocurile Olimpice lupte paris Romania la Jocurile Olimpice JO 2024 Kriszta Incze / Foto: COSR
Data publicarii: Vineri 09 August 2024, 23:34
Data actualizarii: Sambata 10 August 2024, 00:29

Jocurile Olimpice de la Paris se încheie duminică. România mai are șanse la podium.

Veste excelentă venită de la Paris vineri seara. România rămâne în cursă cu două luptătoare!

Kriszta Incze va evolua în recalificările categoriei 62 kg, la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce japoneza Sakura Motoki a reuşit să acceadă în finală.

• Kriszta Incze

Motoki (22 ani), vicecampioană mondială anul trecut la Belgrad, a învins-o pe româncă după numai 38 de secunde, după care în sferturi a dispus de canadianca Ana Paula Godinez Gonzalez, iar în semifinale a câştigat dramatic în faţa norvegiencei Grace Jacob Bullen, prin tuş, după ce a fost condusă cu 7-2.

Incze (28 ani), clasată pe locul 8 la JO de la Tokyo, o va înfrunta, sâmbătă, în recalificări, pe Ana Paula Godinez Gonzalez. Dacă va trece de luptătoarea canadiană, Incze va lupta pentru bronz cu Grace Jacob Bullen, medaliată cu bronz la Mondialele de anul trecut.

"Românca va lupta în recalificări unde o va întâlni pe Ana Paula GODINEZ GONZALEZ din Canada. Meciul nu va fi ușor. Canadianca este campioană mondială la U23, în limitele categoriei 62kg în 2021 și medaliată cu bronz în 2022.

Meciul din recalificări al româncei este programat mâine când va intra în luptă și colega sa Cătălina Axente, în limitele categoriei 76 kg, care în primul tur o va avea ca adversară pe americanca Kennedy Alexis Blades", a scris COSR.

Pîrcălabu, despre Kriszta Incze, la Poveștile Sport.ro

Președintele FR de Lupte, Răzvan Pîrcălabu, a fost invitat la Poveștile Sport.ro înainte de plecarea la Paris. Într-o discuție cu Andru Nenciu, Pîrcălabu a descris-o pe Kriszta Incze.

”Talent înnăscut! Nici nu își dă seama ce bulgăre de aur zace în ea, dacă ar avea mai multă încredere. E o răsfățată, o alintată, se alintă singură, dar noi o îndrăgim foarte mult, credem foarte mult în forța ei, în talentul ei și îi dorim să urce pe podium la Paris!”, a caracterizat-o Răzvan Pîrcălabu în emisiunea Poveștile Sport.ro.

La JO de la Paris, România va mai fi reprezentată sâmbătă la lupte de Cătălina Axente (cat. 76 kg).

România a obţinut ultima sa medalie olimpică la lupte în 2016, la Rio, prin sportivul de origine rusă Albert Saritov (cat. 97 kg, lupte libere).

VIDEO EXCLUSIV Kriszta Incze, descrisă de Răzvan Pîrcălabu la Poveștile Sport.ro