Vlad Stancu a ratat finala la 800 m liber la Jocurile Olimpice de la Paris

Vlad Stancu inot Jocurile Olimpice de la Paris din 2024 JO 2024
Data publicarii: Luni 29 Iulie 2024, 14:00
Data actualizarii: Luni 29 Iulie 2024, 14:13

Vlad Ștefan Stancu a încheiat cu un timp de 8 minute, 20 secunde și 78 de sutimi proba de 800 m liber la Jocurile Olimpice de la Paris și a ratat astfel calificarea în finală.

Sportivul de 18 ani, reprezentant al CSA Steaua, a participat în prima serie a probei, unde a terminat cursa pe locul șase în seria sa. Din păcate, timpul său a fost insuficient pentru a se număra printre cei opt cei mai buni din cele patru serii, necesari pentru a avansa în finală. Stancu a ocupat al 30-lea loc din cei 31 de participanți.

Calificarea în Finală: Timpurile de referință

În finala de la 800 m liber, programată pentru marți, 30 iulie, s-au calificat sportivii cu cele mai rapide timpii din semifinale:

• David Aubry (Franța) - 7:44,59

Vlad Stancu se va mai confrunta cu o nouă provocare în cadrul Jocurilor Olimpice când va concura în proba de 1.500 m liber, programată pentru sâmbătă, 3 august.

David Popovici: Favorit la medalia de aur la 200 m liber

Pe de altă parte, David Popovici a reușit să se califice în finala probei de 200 m liber cu cel mai bun timp al semifinalelor, 1:44.53. Timpul său remarcabil l-a plasat ca principal favorit pentru medalia de aur. Popovici va lua startul în finală de pe culoarul 4, în această seară, la ora 21:40.