jocurile olimpice de la paris 2024 Serbia SUA baschet JO 2024
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 09 August 2024, 20:37
Data actualizarii: Vineri 09 August 2024, 20:37

Jocurile Olimpice de la Paris 2024: SUA s-a calificat în finala turneului de baschet masculin, recuperând un deficit de 13 puncte în fața Serbiei, la startul ultimului sfert.

SUA a învins Serbia, scor 95 - 91, pentru a se califica în finala turneului olimpic de baschet masculin.

În finală, americanii - în a căror echipă se regăsesc LeBron James, Kevin Durant și Stephen Curry - vor primi replica Franței, care a trecut de Germania, scor 73 - 69.

Serbia a condus America întregul meci, exceptând ultimele trei minute

Sârbii, pentru care Nikola Jokic a înscris 17 puncte, au cedat meciul deși l-au controlat timp de trei sferturi și au condus cu 13 puncte, înainte de ultimul sfert al confruntării.

„Imposibil împotriva americanilor și împotriva arbitrilor,” a titrat Sport Klub, după meci. „Cine pierde are dreptul să fie mânios. Antrenorul Svetislav Pešić s-a jucat în mod expert cu cuvintele și a spus că este furios în urma lipsei de respect afișate de arbitri,” a notat aceeași publicație.

Stephen Curry a marcat 36 de puncte în semifinala olimpică

„În sport, nu există vreo trăire mai rea decât aceea de a te simți gol pe dinăuntru, după o înfrângere suferită la capătul unui meci convingător. Asta li s-a întâmplat sârbilor, în semifinala cu americanii.

Au fost doar la câteva minute distanță de un triumf senzațional. Au condus la diferențe notabile, timp de 37 de minute în care au dictat ritmul jocului împotriva celor care, prea puternici, au câștigat aurul înainte ca turneul olimpic să înceapă,” au mai scris sârbii.

Sâmbătă, 10 august, de la ora 22:30, SUA va întâlni Franța în finala olimpică. La ora 12, germanii și sârbii se vor duela pentru medalia de bronz.