Unde o fi gasit traseu in Romania? Romanul Pepene, campion mondial la schi fond! JO Vancouver 2010

La alergat ramanem buni...si pe schiuri! Sportivul Paul Constantin Pepene a castigat medalia de aur in proba de urmarire 30 de kilometri din cadrul Campionatelor Mondiale de schi fond juniori, ce se desfasoara in localitatea Hinterzarten (Germania)

Paul Constantin Pepene, in varsta de 22 ani, a terminat cursa cu timpul de o ora, 24 de minute si 45 de secunde, fiind urmat de norvegianul Ole-Marius Bach (1:25.11) si de germanul Andreas Katz (1:25.11).

Cu o zi inainte, vineri, sportivul Petrica Hogiu a castigat medalia de argint in proba de urmarire 20 de kilometri din cadrul competitiei de la Hinterzarten. Hogiu (19 ani) a plecat al 16-lea si a terminat cursa in 57 de minute si 35 de secunde, fiind devansat de rusul Petr Sedov cu 41 de secunde. Pe locul trei s-a clasat sportivul norvegian Finn Haagen Krogh, la trei secunde de Hogiu.