Reacția americanilor după eșecul României la polo: ”Nu i-au lăsat deloc pe români!”

Romania Jocurile Olimpice SUA Jocurile Olimpice
Data publicarii: Marti 30 Iulie 2024, 19:32
Data actualizarii: Marti 30 Iulie 2024, 19:32

România a pierdut și al doilea meci din Grupa A, 8-14 în fața SUA. În meciul de debut la Jocurile Olimpice, naționala masculină de polo a pierdut în fața Greciei, 7-14.

Presa din Statele Unite ale Americii a reacționat imediat după ce România a pierdut în fața SUA.

Reacția americanilor după România - SUA 8-14

Aceștia au remarcat că, deși primul sfert al meciului a fost unul echilibrat, americanii au preluat rapid controlul, iar România nu a mai avut nicio șansă.

SUA și România au fost la egalitate, 3-3, înainte de al doilea sfert al jocului. Restul meciului le-a aparținut americanilor. Americanii nu i-au lăsat deloc pe români să marcheze în al doilea sfert și le-a permis doar un gol în al treilea sfert.

Meciul s-a încheiat cu 14-8. A fost prima victorie a americanilor la Jocurile Olimpice. Echipa venea după o înfrângere cu 8-12 în fața Italiei”, au scris jurnaliștii NBC.

Următoarea adversară va fi Croaţia (1 august). Tot marţi, în Grupa A s-a mai jucat meciul dintre Croaţia – Italia, scor 11-14, iar ultima dispută a zilei va fi între Muntenegru - Grecia.