Reacția francezilor după ce David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 m liber la Jocurile Olimpice

david popovici Jocurile Olimpice Jocurile Olimpice
Data publicarii: Marti 30 Iulie 2024, 22:26
Data actualizarii: Marti 30 Iulie 2024, 22:27

David Popovici continuă să scrie istorie în înotul mondial.

David Popovici a impresionat în proba de 200 m liber la Jocurile Olimpice de la Paris și a câștigat prima medalie olimpică de aur pentru România.Sportivul de la CS Dinamo s-a clasat pe locul trei la jumătatea cursei, dar a reușit să revină după ultima întoarcere și l-a depășit pe britanicul Matthew Richards, care a încheiat la două sutimi în spatele românului, cu un timp de 1:44,74.

Ce au scris francezii după ce David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 m liber

Marți seară, David Popovici a luat parte la semifinala probei de 100 m liber. ”Racheta” a încheiat cursa pe locul al doilea (47,66), în spatele chinezului Zhanle (47,21) și s-a calificat în finală de pe locul 5.

Imediat după disputare curselor din semifinalele probei de 100 m liber de la Jocurile Olimpice de la Paris. Jurnaliștii de la La1ere au remarcat faptul că sportivul din România a intrat mai relaxat în cursă, după ce a cucerit prima medalie olimpică din carieră, în timp ce cei de la L'Equipe au scris despre felul în care chinezul Pan Zhanle a avut o strategie bună și a anticipat revenirea lui David Popovici pe ultimii metri.

Proaspăt câștigător al aurului olimpic la 200 m liber, primul său titlu olimpic cucerit luni seară, românul David Popovici a înotat în 47,66 de secunde, al cincilea timp”, au scris francezii de la la1ere.francetvinfo.fr.

Campionul mondial din China Pan Zhanle a arătat o față complet diferită,  început foarte puternic și a blocat revenirile  lui David Popovici (47,66) și Jack Alexy (47,68). După victoriile obținute de Kyle Chalmers în 2016 și Caleb Dressel în 2021, finala se anunță a fi foarte deschisă”, au notat și cei de la L’Equipe.