Reacția francezilor după ce Jaqueline Cristian a învins-o pe Caroline Garcia la Jocurile Olimpice de la Paris

Jaqueline Cristian Caroline Garcia Jocurile Olimpice Jocurile Olimpice
Data publicarii: Sambata 27 Iulie 2024, 20:23
Data actualizarii: Sambata 27 Iulie 2024, 20:23

Jaqueline Cristian a trecut de Caroline Garcia cu 7-5, 3-6, 4-6, în meciul de debut la Jocurile Olimpice de la Paris 2024 și s-a calificat în turul doi.

Jucătoarea noastră a obținut victoria după o partidă maraton de două ore și 35 de minute.

Francezii au criticat-o pe Caroline Garcia, după eșecul cu Jaqueline Cristian

Cristian a pierdut primul set după ce a pierdut două game-uri pe propriul serviciu și nimic nu anticipa ce avea să se întâmple. Începutul setului secund a stat sub semnul echilibrului, dar Jaqueline Cristian a făcut break-ul la 2-3. Românca s-a apărat bine și și-a adjudecat setul doi.

Calificarea s-a decis în setul trei, unde Jaqueline Cristian a avut un joc foarte bun. A început cu un break. Caroline Garcia a dat o replică rapidă, dar Cristian a câștigat din nou pe serviciul adversarei și și-a păstrat avantajul până la final.

Reacțiile francezilor au venit imediat, iar presa din ”Hexagon” nu s-a decis să își critice propria jucătoare, mai ales că a pierdut în primul tur acasă.

Debutul ’perfect’ pentru Garcia”, au titrat ironic francezii de la fflose.com.

În primul său meci, Caroline Garcia a înfruntat-o pe Jaqueline Cristian. Nu trebuia să facă nicio greșeală, nu era un duela Franța – Franța, era un meci împotriva României. Chiar dacă primul set i-a aparținut Carolinei, Jaqueline nu este genul care să se lase dominată prea mult timp. Jucătoarea din București a demonstrat asta rapid. A câștigat următoarele două seturi și s-a calificat în următoarea rundă, în timp ce franțuzoaica a plătit din nou tribut zgurii de la Paris”, au mai notat francezii.

Jurnaliștii de la L’Equipe au criticat dur jocul franțuzoaicei: ”Garcia a beneficiat după retragerea Elenei Rybakina și a devenit cap de serie, evitând-o astfel numărul 7 mondial, Qinwen Zheng în primul tur. Totuși, fără prea mult succes. Jocul nu a fost unul consistent din partea jucătoarei de 30 de ani, care după un prim set solid, a revenit la vechile obiceiuri, a cedat la schimburile lungi și a făcut prea multe erori care puteau fi evitate”.