11 raniti, 7 amenzi dupa bataile de la Craiova. Balint: "Victoria Craiovei cu Dinamo nu e o supriza"

11 raniti, 7 amenzi dupa bataile de la Craiova. Balint: Victoria Craiovei cu Dinamo nu e o supriza Superliga

Craiova a acastigat dupa sase ani cu Dinamo si se apropie la cinci puncte de primul loc, Mititelu spune ca inca nu se gandeste la titlu. Pana atunci, Craiova trebuie sa treaca de distrugerile din tribune. 11 raniti au fost in incidente, iar Jandarmeria a dat amenzi de 4450 de lei!. Gabi Balint spune ca victoria Craiovei nu e nicio surpriza.

Jandarmeria din Craiova a aplicat 7 amenzi contraventionale in valoare totala de 4.450 de lei, in urma incidentelor petrecute, miercuri, cu ocazia meciului Universitatea Craiova-Dinamo, scor 2-0, soldate cu 11 raniti usor, se arata intr-un comunicat remis, joi.

In comunicatul citat sunt descrise mai multe incidente, ce au avut loc inaintea si in timpul meciului dintre cele doua formatii, soldate cu 11 raniti usor: trei suporteri craioveni, doi jandarmi si sase agenti de paza.

Altercatiile de pe stadionul Ion Oblemenco, unde s-a desfasurat partida, au inceput imediat dupa ce galeria oaspetilor a intrat in sectorul rezervat clubului din Stefan cel Mare. "La inceputul partidei, imediat dupa ce au intrat in sectorul destinat acestora, intre suporterii echipei Dinamo s-au produs altercatii, au inceput sa profereze injurii la adresa suporterilor echipei Universitatea Craiova, iar pe parcursul primei reprize au aruncat cu bucati de beton desprinse din treptele scarilor spre spectatorii olteni si cu bucati de scaune spre agentii de paza, provocand ranirea usoara a 3 persoane (uneia dintre acestea provocandu-i-se o plaga care a necesitat 4 copci)", se arata in comunicatul citat.

In comunicat se mentioneaza ca, in ciuda apelurilor facute prin statia de amplificare catre suporterii dinamovisti pentru a inceta aceste manifestari, acestia au continuat sa arunce cu diverse obiecte si dupa marcarea celui de-al doilea gol al echipei gazda. "Ca urmare, s-a decis ca o rezerva de jandarmi sa se dispuna in fata acestora, pentru a-i determina sa inceteze, intrucat suporterii echipei gazda au inceput sa arunce si ei cu astfel de obiecte. La intrarea fortelor de ordine in sector, suporterii echipei oaspete au inceput sa arunce cu bucati de scaune asupra acestora, ranind usor 2 jandarmi (unul diagnosticat cu plaga contuza supraspranceana dreapta, traumatism cranio-facial minor si celalalt diagnosticat cu traumatism cranio-facial acut, escoriatii faciale multiple) si 6 agenti de paza. Datorita faptului ca in continuare s-au aruncat cu obiecte contondente asupra agentilor de paza care se aflau in zona, unul dintre acestia a utilizat spray-ul cu SIL, moment in care galeria dinamovista s-a retras spre coronament, unde a ramas pana la sfarsitul partidei de fotbal, jandarmii trecand la identificarea celor care au savarsit fapte antisociale", se mai arata in comunicat.
In urma acestor incidente, Jandarmeria a aplicat cinci amenzi contraventionale suporterilor dinamovisti, doi dintre acestia primind si interdictie de a mai intra pe stadioane timp de un an. Amenzile impuse sunt urmatoarele: o amenda contraventionala in valoare de 1.500 lei si sanctiunea complementara 1 an interdictie de a participa la manifestari sportive, pentru aruncarea cu obiecte catre fortele de ordine; o amenda contraventionala in valoare de 500 lei si sanctiunea complementara 1 an interdictie de a participa la manifestari sportive, pentru aruncarea cu obiecte catre suporterii echipei gazda; 3 amenzi contraventionale in valoare de 150 lei fiecare, pentru proferarea de injurii si expresii jignitoare la adresa spectatorilor.

De asemenea, Jandarmeria a mai aplicat suporterilor echipei FC Universitatea Craiova doua amenzi contraventionale in valoare de 1.000 lei fiecare, pentru comercializarea biletelor de acces la meci la suprapret. Acestia au fost depistati de jandarmi in jurul orei 12.30, in fata sediului clubului Universitatea Craiova, in timp ce comercializau bilete de acces in stadion la un pret dublu fata de cel initial.
In plus, un suporter al echipei FC Universitatea Craiova, C. Cosmin (22 de ani), a fost surprins de jandarmi in timp ce incerca sa patrunda, miercuri, in stadionul Ion Oblemenco, pe la poarta de acces numarul 3 avand asupra sa trei obiecte artizanale si de distractie pe baza de amestecuri pirotehnice, cu lungimea de 25 cm. fiecare, pe care intentiona sa le aprinda in interiorul arenei sportive.

Gabi Balint, a declarat ca victoria Universitatii Craiova in fata formatiei Dinamo, scor 2-0, nu l-a surprins:

"Ma asteptam ca Universitatea sa invinga pe Dinamo. Nu este o surpriza pentru mine. Cred ca Craiova este echipa cea mai in forma in momentul de fata. Sper ca la meciul cu noi nu va fi asa cum mi-au spus colegii si prietenii ca vor fi foarte multi olteni in tribune, pentru ca sunt multi studenti aici. Eu cred ca vor fi foarte multi timisoreni in tribune si vom avea un stadion plin, pentru ca ne asteapta un spectacol deosebit", a spus Balint, pe aeroportul din Timisoara, la intoarcerea de la Bucuresti.

In ceea ce priveste partida castigata de FC Timisoara pe terenul Rapidului, scor 2-0, tehnicianul a precizat ca a fost impresionat de felul in care elevii sai au tratat intalnirea cu bucurestenii. "A fost greu meciul cu Rapid, pentru ca am intalnit echipa care avea cea mai buna posesie din Liga I. Am studiat foarte mult jocul Rapidului si am reusit sa inchidem foarte bine zona de mijloc, acolo unde ei aglomerau foarte bine terenul. Stiam ca daca le lasam mai mult spatiu pe benzi le este mai greu sa finalizeze. Mi-au placut foarte mult jucatorii pe care i-am vazut de dimineata foarte concentrati, foarte montati, responsabili de ceea ce aveau de facut si cred ca victoria li se datoreaza in totalitate", a adaugat Balint.

Antrenorul banatenilor a spus si motivul pentru care atacantul Arman Karamian a fost folosit pe postul de mijlocas dreapta: "Arman si-a castigat singur locul in prima echipa. Stiam ca poate sa joace si in zona aceea. Aveam nevoie sa-l stopez pe Bozovici in urcarile sale foarte dese in atac si stiam ca ambii frati sunt foarte devotati. Daca le ceri sa moara pe teren, atunci asta fac. Ei au facut un meci foarte bun dar vreau sa remarc toata echipa si sa dea Dumnezeu sa joace asa in continuare, pentru ca numai ei au de castigat".

La sosirea pe aeroportul din Timisoara, marcatorul celor doua goluri din partida cu Rapid, Arman Karamian a declarat ca impotriva Craiovei, echipa sa va trebui sa joace la fel cum a facut-o si in patida de la Bucuresti. "Va fi foarte greu cu Craiova, dar noi jucam acasa, iar dupa victoria de la Rapid cred ca noi suntem favoriti. Oricum, trebuie sa jucam la fel cum am facut-o cu Rapid si atunci vom castiga sigur. Vreau sa ne concentram la maxim si imi doresc ca suporterii sa vina in numar mare la stadion pentru a fi alaturi de noi in meciul cu Craiova", a precizat atacantul armean.

Timisoara a trecut joi de Rapid si se pregateste pentru derbyul proviciei cu Craiova, sambata de la 18:00.

VEZI POANTA ZILEI PE BLOGUL LU' OTRAVA!

Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!