20 de lucruri pe care le-ar fi facut Gigi in '86! L-ar fi dat pe Balint afara ca incepuse sa faca chelie! :))

20 de lucruri pe care le-ar fi facut Gigi in 86! L-ar fi dat pe Balint afara ca incepuse sa faca chelie! :)) Superliga

Am fost finalisti si am castigat Cupa sau ne-am imprietenit cu Borcea si am spart televizoarele? Chiar daca teoretic, in seara de 7 mai 1986, toti romanii si-au ros unghiile ori pentru Steaua, ori pentru Barcelona, a existat totusi un om simplu care abia atunci invata matematica si fotbalul: "Cat trebuie sa mai adun ca sa impart clubul asta doar la 1?"

Azi se implinesc 25 de ani de la performanta incredibila de la Sevilla. Cu totii stim ca 'am fost finalisti', si ca am castigat Cupa Campionilor Europeni, dar ce s-a intamplat dincolo de aceste imagini, pe care le rememoram in fiecare an?

Imaginati-va urmatorul scenariu:

Dintr-un televizor alb-negru se aude neclar 'Aparaaa Duckadam!'. Un tanar cu mustacioara de flacau zambeste. Nu stie exact de ce lumea a iesit la poarta pe ulita din satul lui, dar se bucura...

E prieten bun cu Hagi, care are promisiuni sa ajunga la Steaua la anu', asa ca se simte si el aproape de eveniment.

  • 20 De Lucruri Pe Care Le Ar Fi Facut Gigi In 86 Pe Cine Ar Fi Sfatuit Sa Foloseasca Prezervativul Dupa 1

Se uita cu mult respect la televizor, la Valentin Ceausescu, si se gandeste: 'Cum ar fi ca intr-o zi sa ajung eu in locul lui?'

Stie ca in seara asta, la Gambrinus, lautarii or sa se rupa-n doua pe: "Toti am astep-tat sa ba-ta extra-te-re-stru, e-chi-pa lu' Ceausescuuuuu..."

George apasa pe telecomanda si opreste video-ul primit de la varul sau din Italia, pe care rulase in acea seara un film despre Mihai Viteazul!

I-a ramas in minte imaginea aceea cu sabia. Inchide ochii si se imagineaza razboinic! George se vede acum in loje, pe Sanchez Pisjuan. El conduce echipa de vis, care a facut pentru prima data un comentator sa urle de bucurie, in direct, la televiziunea publica.

A ajuns acolo, pe gazon, langa Duckadam, Piturca si Gabi Balint, si simte ca asta e momentul lui - trebuie sa faca ceva memorabil in seara aceasta, pentru ca lumea sa stie cine e de fapt neamu' lu' Becali.

Gigi trece la actiune:

1.
Becali se suie in Aro si il parcheaza la mijlocul terenului. Se opreste si se urca pe el. Micuta galerie a Stelei din tribune e in delir :'Nu pleca din Ghencea, nu pleca din Ghencea..."

2. Becali da ordin ca toti cei 45.000 de suporteri catalani sa fie evacuati imediat din stadion

3. Becali se duce la statia de aplificare, ia microfonul si striga: 'Borceoooooo...miau, miau, miau!"

4. Becali intra la TVR si face un anunt soc: "Ienei va avea contract pe viata la Steaua!"

5. Becali ordona ca pe marele trofeu sa NU scrie Steaua, ci Gigi Becali!

6. Becali ii face un juramant lui Duckadam, care tocmai a aparat 4 penalty-uri: 'In maxim 25 de ani, te pun presedinte la Steaua!"

7. Becali prinde curaj, dupa performanta extraordinara, si isi anunta candidatura la presedintia Americii.

8. Becali face un anunt de importanta internationala: "O sa scap Europa de branza aia puturoasa de la francezi."

9. Becali il duce pe Valentin Ceausescu la 'Doi Cocosi'. Dupa cina, Becali se face frate de cruce cu Ceausescu si ii promite ca daca se va rascula cineva de pe la Timisoara sau de pe la Universitate impotriva sistemului, o sa-i trimita imediat pe baietii de la Sud.

10. Becali are si planul B: daca baietii de la Sud nu fac fata, a tiparit deja afise cu 'Free Nea Nicu' :)

11. Becali simte ca trebuie sa faca ceva memorabil, un fel de aroganta maxima. Se duce la Pitesti, la viitorul tata al lui Cristi Tanase si ii spune: 'Foloseste prezervativul, nu mai am nevoie...!"

12. Becali il felicita pe Gabi Balint pentru golul decisiv marcat la penalty-uri, dar il anunta ca trebuie sa paraseasca lotul, pentru ca are inceput de chelie

13. Becali se duce la Boloni si ii rade in nas: "In momentu' asta, Romania e mai mare decat te-ai fi asteptat vreodata!"

14. Becali ii dedica maneaua de la Gambrinus lu' Gica, caruia ii promite ca intr-o zi o sa fie capitanul Stelei: 'Ba Gica, pe tine o sa te dau la Real Madrid pe 4 milioane de dolari!"

15. Becali promite sa schimbe imnul de stat in "2 culori iubesc pe lume". Noul imn al Stelei: "Cu Gigi Becali si Tudorel Stoica / Sa cucerim Europaaaaaa!"

16. Din cele 2 ore pe seara de emisie, Becali vorbeste NUMAI el la televizor. Dallas, Telejurnalul si desenele animate sunt scoase din program.

17. 7 mai 1986 a picat intr-o miercuri, imediat dupa Paste. Becali se lauda: "V-am zis pana de Paste o sa fiu pe primul loc! Nu avea cum sa imi ia mie Dumnezeu finala asta!"

18. Becali ii da o mana de ajutor lui Lucian Balan (acum taximetrist la Pitesti). Il ia sofer pe ARO-ul lui! Tanar, si fara prea multe perspective, nepotul Marius Ianuli cere si el o mana de ajutor. Becali il face NESIMTIT! Mache nu intelege nimic!

19. Becali il face praf pe Piturca dupa meci si le interzice fotbalistilor jocurile de noroc in cantonament.

20. Becali le da prime baietilor in blugi adusi din Turcia si gume Turbo :))

Becali isi face cruce si se uita in gol. Ii trec prin minte o multime de imagini: Dinamo, Rapid, ultrasi, infrangeri, umilinte, 'Piti, Piti..lasa-ne', titlu, Europa, Olaroiu, Giulesti, Universitate, Middlesbrough, umilinte, Dinamo, Maybach, Peluza Sud, Peluza Sud, Peluza Sud, CFR, PNG, Basescu, umilinte, Ghencea, umilinte, Rolls cu geamuri sparte, Borcea, arogante, Dinamo, umilinte, Borcea, Peluza Sud. Ce-i asta?


George se trezeste din vis. E in satul lui, pe aceasi ulita, la acelasi gard, 25 de ani mai tarziu. Cartierul Ghencea inca vibreaza!!!


Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!