NEWS ALERT 4 milioane de euro pentru transferul lui Alexandru Mitriță: "Mihai Rotaru i-a promis că îi dă drumul"

Alexandru Mitrita Gaziantep Gica Craioveanu Mihai Rotaru Superliga
SPORT.RO
Data publicarii: Vineri 02 August 2024, 18:04
Data actualizarii: Vineri 02 August 2024, 18:10

Alexandru Mitriță (29 de ani) ar fi pe cale să plece de la Universitatea Craiova, la un an după revenirea în Bănie.

Deși Mihai Rotaru a negat că Mitriță ar putea pleca în Turcia, Gică Craioveanu susține că Universitatea Craiova are acum pe masă o ofertă de 4 milioane de euro chiar din Super Lig, de la Gaziantep, formație la care joacă Alexandru Maxim.

Gică Craioveanu: "Universitatea Craiova are ofertă de 4 milioane de euro pentru Mitriță"

Craioveanu, fost director de imagine al clubului din Bănie, susține că între Alexandru Mitriță și Mihai Rotaru există încă de anul trecut o înțelegere prin care extrema poate pleca în străinătate în cazul unei oferte importante.

"Cea mai bună ofertă e de 4 milioane de euro pentru 'Piticul atomic', de la Gaziantep. Acum vedem. Mihai i-a promis, când a venit anul trecut înapoi la Craiova, că dacă va fi o ofertă importantă pentru club și mai ales pentru el, îi va da drumul.

Oferta foarte bună e din Turcia, din ce știm noi, dar se poate întâmpla să meargă și în Golf. Totul e posibil, depinde de sumă și depinde ce decide el. El a făcut un efort pentru a veni pe bani foarte puțini la Craiova, dar cu obligația de a pleca. El avea un salariu uriaș, foarte bun.

Mitriță mi se pare un jucător diferit. Eu cred că e cel mai bun jucător din campionatul României. Are niște calități uriașe", a declarat Gică Craioveanu, la Digisport.

Alexandru Mitriță s-a întors în vara anului trecut la Universitatea Craiova, după mai mulț iani petrecuți în SUA (New York City), Grecia (PAOK Salonic) sau Arabia Saudită (Al Raed).

Mitriță a avut un sezon fantastic, cu 16 goluri și 14 pase decisive în tricoul Universității Craiova. Fotbalistul în vârstă de 29 de ani a început bine și actuala stagiune, reușind să marcheze de trei ori și să ofere un assist.

Șumudică nu crede că Mitriță va semna cu Gaziantep

În ciuda zvonurilor apărute în presa turcă și a declarației lui Gică Craioveanu, Marius Șumudică, fost antrenor la Gaziantep, nu crede că formația din Super Lig are puterea financiară de a-l achiziționa pe Alexandru Mitriță.

"Nu știu, nu am nicio informație. Eu nu cred în momentul de față că se poate realiza acest transfer. Chiar nu cred. Nu se poate realiza acest transfer, din punctul meu de vedere.

Eu știu foarte bine ce înseamnă Gaziantep la ora actuală. Și-l doreau foarte mult și pe Deian Sorescu, dar nu au putut să-l ia până la urmă. Nu cred că vor putea să-l aducă nici pe Alexandru Mitriță”, a spus Marius Șumudică, potrivit Sportpesurse.

Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!