După ce a marcat cinci goluri în zece meciuri pentru echipa ardeleană și a reușit un hat-trick împotriva Muntenegrului în preliminariile EURO 2025 U21, competiție care se vede în direct pe Pro Arena și VOYO, Munteanu a stârnit interesul pe piața transferurilor.

7.000.000€ pentru Louis Munteanu? Ioan Varga anunță: "Poate fi și mai mult"

Ioan Varga, patronul CFR Cluj, a anunțat că a primit o propunere de transfer pentru Munteanu de la un club din Serie A. În plus, Varga a declarat că Munteanu va pleca aproape sigur de la CFR dacă va reuși să marcheze un minimum de 15 goluri în actuala stagiune. 

„La 15 goluri am deja oferta. Ideea era să dea peste 10 goluri, ca să confirme că este matur și că poate să treacă la un alt nivel. Dar, dacă dă 15 goluri, este ca și cum afacerea este închisă”, a spus Varga, potrivit ProSport.

Patronul din Gruia a menționat că Munteanu ar putea pleca pe o sumă mai mare de 7 milioane de euro, valoare care a fost vehiculată în spațiul public. 

„De la 7 milioane pleacă, dar poate fi și mai mult. Eu am încredere în el”, a adăugat Varga.

În prezent, cota de piață a lui Munteanu este estimată la 1,8 milioane de euro, iar acesta a fost achiziționat de CFR Cluj de la Fiorentina în vară pentru 2,3 milioane de euro.

Louis Munteanu se dovedește a fi unul dintre cei mai buni marcatori din calificările pentru Campionatul European de tineret, având deja cinci reușite, cu doar două mai puțin decât golgheterii competiției.