ANALIZĂ A venit prima "bombă" a sezonului. Cum l-a învins Mihalcea pe Hagi și singurul lucru pozitiv din jocul Farului

A venit prima bombă a sezonului. Cum l-a învins Mihalcea pe Hagi și singurul lucru pozitiv din jocul Farului Superliga

SuperLiga 2024/2025 a început, vineri, la Ovidiu, cu o surpriză de proporții.

Nou-promovata Unirea Slobozia a dat lovitura pe terenul fostei campioane Farul, a învins cu 1-0 și a obținut prima victorie din istoria sa pe prima scenă a fotbalului românesc. Singurul gol a venit de la Florin Purece, în minutul 19, fostul jucător al Viitorului oferindu-i lui Gică Hagi un "cadou otrăvit" la aniversarea a 350 de meciuri ca antrenor în prima ligă a României.

Care sunt concluziile după întâia "bombă" a stagiunii?

• A Venit Prima Bomba A Sezonului Cum L A Invins Mihalcea Pe Hagi Si Singurul Lucru Pozitiv Din Jocul Farului 1

Surprins devreme, Hagi nu a putut reacționa

Fără vreun jucător nou în formula de start, Farul a intrat în 4-3-3-ul clasic, dar a început slab meciul, fără ritm la mijlocul terenului și fără să deschidă jocul pe benzi. Unirea a preferat un joc compact, cu un Perianu foarte agresiv la mijlocul terenului, iar meciul s-a deschis practic în minutul 19, când gazdele au fost complet surprinsne pe repliere: pasă bună a lui Sekou Camara, șut la colțul scurt al lui Purece, greșeală a lui Buzbuchi și un rezultat neașteptat pe tabelă.

Fără prea multe arme, Mihalcea a marșat pe aceeași partitură, a preferat să nu lase spații și să nu-și expună fundașii laterali, iar fosta campioană s-a pierdut îtr-un joc de posesie lent, fără verticalizări. Grigoryan (23) a reluat cu capul peste poartă, apoi singura ocazie a reprizei pentru marinari a venit în minutul 33, când Vînă a încercat poarta de la distanță, dar experimentatul Rusu a scos de sub bară. Schimbările au venit logic la pauză din partea lui Hagi, ineficienții Rivaldinho și Vînă lăsându-le locurile "repatriaților" Iancu și Ciobanu.

Capătul de linie și speranța

Foarte bun în stagiunea precedentă, în care a impresionat în multe meciuri importante și a marcat de patru ori, Ionuț Cojocaru a fost, de această dată, mâna moartă din atacul constănțenilor. Mereu în contratimp, incapabil să se coecteze cu colegii dinn linia de mijloc, nu a mai arătat pofta de joc de acum câteva luni, a stricat majoritatea fazelor în care a fost implicat, iar Hagi l-a scos de pe teren după 75 de minute de fotbal greu de explicat.

Câștigul zilei de vineri pentru marele decar al naționalei este Iustin Doicaru. Introdus în locul lui Cojocaru, atacantul lateral în vârstă de doar 17 ani a arătat bine, a fost curajos și i-a asumat ceea ce alți colegi nu au putut. A lovit bara în minutul 89 cu un șut interesant, cu stângul la colțul lung, apoi a încercat din nou poarta, tot cu stângul, dar Rusu i-a refuzat primul gol al carierei în SuperLigă. Tehnic și rapid, Doicaru se poate dovedi o soluție în flancul drept al atacului, acolo unde Grigoryan a dezamăgit și el crunt

Unirea lui Mihalcea, prototipul clasic al nou-promovatei

Venită la Ovidiu pentru a juca rolul de outsider căruia nimeni nu-i oferă șanse, Unirea Slobozia a demostrat, în primele ei 90 de minute în SuperLigă, că poate face față nivelului impus de o echipă de play-off și i-a oferit ialomițeanului Mihalcea prima victorie a carierei de antrenor în prima ligă. Cum? Fără nume prea sonore în echipa de start, poate cu excepția lui Purece și Camara, dar cu multă determinare, o bună organizare de joc și cu un portar aflat într-o zi bună.

Plusul e reprezentat de aducerea lui Sekou Camara, fost la Farul și FC Botoșani, un jucător de bandă care dispune de o viteză foarte bună, dar care are și o imaginație peste media extremelor din fotbalul românesc. El a dat pasa de gol la reușita lui Purece și i-a făcut viața grea lui Cristi Ganea până să fie înlocuit în partea a doua.