Adi Mutu s-a convins de noul transfer făcut de Gigi Becali: „E jucător de cantitate, nu de calitate"

Adi Mutu Gigi Becali William Baeten Superliga Adi Mutu
Data publicarii: Joi 19 Septembrie 2024, 17:40
Data actualizarii: Joi 19 Septembrie 2024, 17:31

FCSB a remizat 2-2 în derby-ul cu CFR Cluj.

Adrian Mutu a urmărit partida celor două forțe din Superligă și a fost martor la titularizarea lui William Baeten, transferat recent de la FCU Craiova.

Cu toate acestea, evoluția belgianului nu a reușit să convingă, iar "Briliantul" a oferit o opinie sinceră despre calitățile mijlocașului.

Adi Mutu s-a convins de noul transfer a lui Gigi Becali: „E jucător de cantitate, nu de calitate!”

Baeten, adus de Gigi Becali în această vară după retrogradarea echipei sale, FCU Craiova, în liga secundă, a fost titular pentru prima oară în tricoul roș-albaștrilor. Deși a muncit mult și a încercat să creeze ocazii pe flancul drept al atacului, belgianul nu a reușit să influențeze jocul așa cum era așteptat.

După doar 45 de minute, Baeten a fost înlocuit de Daniel Popa la începutul reprizei secunde, semn că prestația sa nu a mulțumit staff-ul tehnic.

Adrian Mutu, care l-a antrenat pe William Baeten în perioada sa la FCU Craiova, a oferit o analiză sinceră a jucătorului. Deși îl apreciază pentru devotamentul și munca depusă pe teren, Mutu consideră că mijlocașul nu este genul de fotbalist care să aducă un plus de tehnică în jocul echipei.

„Eu l-am antrenat pe Baeten la Craiova și cred că e mai mult un jucător de cantitate decât de calitate. În economia echipei îți dă foarte mult. Aleargă mult, între 12-13 km pe meci. Muncitor. E un jucător ordonat în poziționare. Are și un șut foarte puternic de la distanță. Nu e genul acela de mijlocaș cu o tehnică foarte fină”, a explicat Mutu, potrivit Fanatik.

De când a venit la campioana en-tire, belgianul a strâns nouă partide în tricoul roș-albastru și a marcat un gol, în meciul cu Maccabi Tel Aviv din preliminariile pentru UEFA Champions League.