Adrian Mihalcea a "explodat" după Unirea Slobozia - Petrolul 1-2: "Să mă ierte Dumnezeu!"

Adrian Mihalcea Petrolul Ploiesti Unirea Slobozia Superliga Adrian Mihalcea
Data publicarii: Vineri 16 August 2024, 23:51
Data actualizarii: Vineri 16 August 2024, 23:50

Adrian Mihalcea, antrenorul Unirii Slobozia, a fost extrem de vocal după înfrângerea suferită de echipa sa în meciul cu Petrolul Ploiești, scor 1-2, în cadrul etapei a 6-a din SuperLiga.

După ce echipa sa a fost învinsă pe teren propriu, Mihalcea a criticat vehement arbitrajul, pe care l-a considerat a fi un factor decisiv în rezultatul final al partidei.

Unirea Slobozia înfrântă / Arbitrajul sub tirul lui Mihalcea

Meciul a început bine pentru Unirea Slobozia, care a deschis scorul în minutul 29 prin Gele. Cu toate acestea, Petrolul Ploiești a egalat rapid prin Rădulescu, iar situația s-a complicat și mai mult pentru gazde în a doua repriză, când Gele a fost eliminat în minutul 50, lăsându-și echipa în inferioritate numerică. Această eliminare a fost un punct central al nemulțumirii lui Mihalcea, care a criticat dur decizia arbitrului.

• Adrian Mihalcea

"Să mă ierte Dumnezeu, nu poți să dai roșu la împinsul ăsta de unghie", a declarat tehnicianul, după meci, referitor la incidentul care a dus la eliminarea lui Gele.

Antrenorul a sugerat că decizia a fost exagerată și că, în opinia sa, astfel de contacte nu ar fi fost sancționate cu cartonaș roșu în niciun alt campionat, nici măcar în trecut.

”O înfrângere din două cadouri ale noastre. După ce că avem problemele noastre, e o înfrângere pe care aș putea să i-o atribui și brigăzii de arbitrii. Sunt foarte necăjit, supărat și pe băieții mei, dar și pe maniera de arbitraj.

Acum l-a atins (n.r.-Gele, la faza la care a fost eliminat) cu unghia, o avea pictată, cred că avea și o suliță în ea. Cartonașul ăsta roșu nu s-ar fi dat nicăieri, în niciun campionat, nici acum 10 ani.

L-am atenționat pe arbitrul de tușă încă din minutul 1 de astfel de contacte, pentru că Papp e un jucător inteligent și știe să profite de astfel de dueluri. De asta sunt supărat.

Nu văd să putem să ne salvăm în condițiile date. După ce că suntem cum suntem, nu suntem lăsați. A fost aut la gol, s-a dat vreo reluare? Asta e vrăjeala, nici n-a fost intensitate. Cred că a fost viciere de rezultat.

Știam că vor veni astfel de perioade, suntem cea mai mică echipă din acest campionat. Să ne lase să facem doar noi greșeli, să ne lase să jucăm. Lăsați-ne să jucăm”, a mai spus Adrian Mihalcea.