Adrian Petre dezvăluie ce a pățit la FCSB: ”Știam înainte de meci”

Adrian Petre FCSB Superliga Adrian Petre / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Sambata 21 Septembrie 2024, 16:35
Data actualizarii: Sambata 21 Septembrie 2024, 16:35

Adrian Petre (26 de ani) își anunțase retragerea din fotbal, dar a fost convins să se răzgândească.

Fostul internațional U21 va continua la Concordia Chiajna, clubul cu care și-a reziliat contractul la finalul perioadei de mercato. Ilfovenii l-au convins să revină la echipă, în Liga 2, și să pună umărul la revenirea echipei în Superligă.

În podcastul în cadrul căruia își anunțase retragerea din fotbal, Adi Petre a povestit perioada petrecută la FCSB, în 2020, acolo unde a rezistat doar opt luni.

Adrian Petre: ”La FCSB știam înainte de meci că ies la pauză”

Prestațiile atacantului nu au fost pe măsura așteptărilor lui Gigi Becali, chiar dacă patronul campioanei a plătit atunci 800.000 de euro pentru a-l transfera de la Esbjerg. Petre a povestit că, în perioada petrecută la FCSB, știa înainte de meci că va fi scos la pauză.

„Acolo era o chestie, eu știam înainte de meci că ies la pauză. La FCSB. Știam înainte de meci. Veneau și-mi spuneau 'Vezi că la pauză ieși'. Acolo mi-am pierdut plăcerea de a mă antrena, de a juca.

Știind că nu joci sau joci 45 minute orice ar fi, nu mai trăgeai sută la sută la antrenamente. Eu nu judec, nu critic, nu sunt supărat pe nimeni. Nu intru în polemici cu nimeni, nu cert pe nimeni”, a spus Adrian Petre, la podcastul ”Vreau să știu”, moderat de Cătălin Oprișan.

Adi Petre a făcut parte și din naționala U21 care ajungea până în semifinalele Campionatului European din 2019. Atacantul, concurent pe post cu George Pușcaș la acea vreme, reușea și un gol la turneul final în meciul din grupe contra Croației (4-1).

Adrian Petre a jucat în Grecia și Italia

În februarie 2020, Petre a decisv să revină în România și a semnat cu FCSB, care a plătit 800.000 de euro pentru transferul său. Atacantul a jucat în doar 16 partide și a marcat 3 goluri, iar după mai puțin de 7 luni era cedat în Italia, la Cosenza.

Din perioada FCSB a urmat declinul pentru Adrian Petre. A schimbat mai multe echipe, precum Cosenza, UTA Arad, Farul, Levadiakos, FC Hermannstadt, CS Tunari sau Concordia Chiajna, însă la niciuna nu a reușit să se apropie de nivelul arătat în perioada 2017-2019.