Adus ca un rege în Giulești, Șumudică tremură. Reacția lui Balint după eșecul Rapidului la Botoșani Superliga

Rapid nu-și găsește ritmul nici cu Șumudică pe banca tehnică.

Idolul fanilor din Giulești a fost instalat de Dan Șucu în locul lui Neil Lennon însă rezultatele se lasă așteptate pe fondul unul joc slab, deși Rapid are lotul înțesat de fotbaliști plătiți regește.

La Botoșani, scor 0-2, duminică, în etapa a 12-a, Rapid a avut un joc palid, în care acțiunile periculoase la poarta gazdelor s-au petrecut doar în prima repriză.

În actul secund, echipa lui Liviu Ciobotariu a jucat consistent și a făcut șah-mat defensiva condusă de căpitanul Cristi Săpunaru.

În direct imediat după meci, fostul mare atacant al Stelei și al naționalei, Gabi Balint, și-a spus părerea despre Rapid și a menționat chiar și termenul... criză.

”Urmează meciuri grele pentru Rapid, cu Farul și FCSB. Dacă nu va acumula puncte, va intra și Șumudică în criză. Nu prea se vede diferența.

Sigur, au fost situații, a avut posesia în prima repriză. Botoșani a ieșit parcă mai proaspătă în repriza a doua, a fost echipa mai rapidă. Și când îl vezi pe Săpunaru atacant, pe acolo…”, a spus Gabi Balint, potrivit Digi Sport.

Liviu Ciobotariu, inspirat contra lui Marius Șumudică

Rapid a fost învinsă de ultima clasată, FC Botoşani, cu scorul de 2-0 (0-0), duminică seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 12-a a Superligii de fotbal.

FC Botoşani a deschis scorul prin Adrian Chică Roşă (52), aflat la prima sa reuşită în Superligă. Rapid a ratat o mare ocazie de gol prin Cristian Săpunaru (89), iar la faza următoare gazdele au închis conturile, prin golul lui Aldair Ferreira (90).

Slovacul Jakub Hromada (45+1) a trimis un şut din marginea careului, deviat în transversală de portarul grec Anestis în transversală de portarul grec Giannis Anestis, aflat la meciul de debut în Superligă. FC Botoşani venea după cinci etape fără victorie, trei eşecuri şi două egaluri. Rapid rămâne cu o victorie în ultimele cinci etape, două egaluri şi două eşecuri.