Ai auzit, Gigi? Ionuț Chirilă: ”Vreau să-i transmit ceva lui Becali”

Ai auzit, Gigi? Ionuț Chirilă: ”Vreau să-i transmit ceva lui Becali” Superliga

Antrenorul Ionuț Chirilă i-a oferit un sfat patronului de la FCSB, Gigi Becali.

Roș-albaștrii au debutat sâmbătă seară în noul sezon din SuperLiga României cu o remiză. FCSB a încheiat la egalitate meciul cu ”U” Cluj, 1-1, din Ghencea, de pe stadionul ”Steaua”.

După meci, Gigi Becali a avut o tiradă la adresa lui Malcom Edjouma, revenit la campioana României în această vară după un sezon petrecut sub formă de împrumut la Bari, în al doilea eșalon al Italiei.

Ionuț Chirilă i-a dat dreptate milionarului din Pipera cu evoluția modestă a francezului, dar a avut și de transmis un mesaj clar. Antrenorul a precizat că Alexandru Musi ar putea fi un jucător cheie pentru FCSB în noul sezon.

”Da, a făcut o greşeală gravă Edjouma, dar eu altceva vreau să spun. Vreau să-i transmit lui Gigi ceva. Hai să ne gândim că mâine seară un copil de 17 ani poate fi campion european (n.r. Lamine Yamal). De ce Musi nu poate juca în cupele europene? Valoarea nu aşteaptă numărul anilor.

Randamentul bate experienţa, s-a demonstrat de multe ori în fotbal asta. Nu-i tai aripile, are şanse să joace şi e foarte bine că a spus asta (n.r. că-i da şanse). A dat un gol extraordinar azi. Dacă se adaptează într-un sistem de joc şi e productiv, chiar poţi juca cu el”, a spus Ionuț Chirilă la televiziunea PrimaSport.

Despre Musi a vorbit și patronul FCSB după remiza din Ghencea. Gigi Becali a precizat că i-a plăcut enorm evoluția fotbalistului împrumutat în ultimul sezon de două ori: o dată la Poli Iași și o dată la Petrolul Plooiești.

”Musi nu am ce să-i reproșez nimic. Mi-a plăcut foarte mult. Nu că a dat gol neapărat. A jucat foarte bine”, a spus Gigi Becali la televiziunea DigiSport.

FCSB - ”U” Cluj 1-1

După o primă repriză tăcută, FCSB a deblocat în cele din urmă tabela de marcaj în actul secund. Adrian Șut i-a ”pus” mingea lui Alexandru Musi, care nu a iertat și a șutat exemplar de la marginea careului.

La doar șase minute, ”șepcile roșii” au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, fructificată de Dan Nistor. Tabela a rămas intactă până la finalul meciului, iar FCSB și ”U” Cluj au obținut un punct.