"Aici trebuie să lucrăm mai mult". Ioan Ovidiu Sabău a tras concluziile după victoria cu Rapid

Ioan Ovidiu Sabau Rapid U Cluj Superliga
Data publicarii: Luni 16 Septembrie 2024, 23:32
Data actualizarii: Luni 16 Septembrie 2024, 23:39

Meciul dintre Rapid și U Cluj, încheiat cu scorul de 0-2, a închis etapa cu numărul 9 din Superliga României.

Reacția lui Ioan Ovidiu Sabău, după succesul din Giulești

Antrenorul lui U Cluj și-a felicitat elevii pentru victoria obținută cu Rapid, explicând care sunt secretele care stau în spatele evoluțiilor bune ale echipei.

"Vreau să-mi felicit jucătorii, să câștigi pe un teren destul de greu, înseamnă că echipa e pregătită. Ne bucurăm de aceste momente. Am anticipat că vor veni sus, au avut câteva situații, dar am reușit să contracarăm și să ieșim cu bine din acele momente.

Au fost acele acțiuni, acele contraatacuri, după 1-0 am avut curaj. Aici trebuie să lucrăm mai mult, să jucăm ceea ce antrenăm, să ne facem jocul. A fost o presiune foarte mare. A doua repriză a fost mult mai bună, de posesie.

Sper ca jucătorii să nu se mulțumească, să ne calificăm în play-off, să ne bucurăm de fotbal, să-i mulțumim pe suporteri.

S-a creat un nucleu de jucătorii, cei cu experiență cu cei mai tineri. Încerc să-mi fac treaba cât mai bine, liderii își fac foarte bine treaba în vestiar, sunt familiști, sunt prieteni", a declarat Ioan Ovidiu Sabău, la Digi Sport.

Rapid - U Cluj 0-2. Marius Șumudică, prima înfrângere în Giulești

Rapid a fost condusă în Giulești încă din minutul 30, după ce Hildeberto Pereira a reușit să deschidă scorul, fiind servit excelent de Mamadou Thiam.

Marius Șumudică a efectuat trei schimbări imediat după pauză, dar nu a reușit să schimbe jocul echipei sale. Tot ardelenii au marcat prin experimentatul Dan Nistor, care a transformat un penalty în minutul 60.

În urma acestui rezultat, Universitatea Cluj profită de pașii greșiți făcuți de urmăritoare și se distanțează în fruntea clasamentului. ”Studenții” au 21 de puncte și sunt la cinci distanță de locul doi, ocupat de Oțelul Galați. Dinamo completează podiumul, cu 15 puncte.

De partea cealaltă, Rapid a rămas cu o singură victorie după nouă etape și cu nouă puncte în clasament, la egalitate cu rivala FCSB.